12.07.2019
- Nurkowanie
TOP 10 obiektów do nurkowania
w Polsce
Wielu nurków bardzo często nie zdaje sobie sprawy z tego, że w naszym kraju można znaleźć bardzo wiele sprawdzonych miejsc do nurkowania. Polska oferuje piękne miejsca nurkowe. Wcale nie przypominają one brudnych rzek. Co istotne, w Polsce mamy zbiorniki, w których widoczność sięga nawet 15 metrów. Dodatkowym atutem jest bogata flora czy fauna, która niewątpliwie fascynuje. Które obiekty warto sprawdzić?
Piechcin
Nurkowanie w kamieniołomie przy miejscowości Piechcin to nie lada gratka dla nurków. Obecnie to naprawdę atrakcyjna baza nurkowa. Dzięki autostradzie, dojazd nie trwa zbyt długo. Akwen jest bardzo dobrze przygotowany pod kątem szkoleniowym. Posiada wiele zatopionych platform, a każda z nich znajduje się na głębokości odpowiadającej normom szkoleniowym różnych organizacji. Zarówno platformy, jak i atrakcje nurkowe są dobrze oznaczone na powierzchni. Sam zbiornik jest prosty w nawigacji. Nurkowanie w tym miejscu jest zależne od warunków pogodowych i przejrzystości wody.
Jezioro Piłakno
Jezioro Piłakno dawniej nosiło niemieckie nazwy – Pillacker See lub Tlucken See. Można również spotkać się z nazwą Perlauken. Jezioro to leży niedaleko Mrągowa, na terenie Pojezierza Mrągowskiego. Nurkowie cenią sobie ten zbiornik głównie ze względu na głębokość. Jego powierzchnia wynosi ok. 250 ha, a na jeziorze mieszczą się dwie wyspy. Dawniej było ich trzy, jednak jedna stała się półwyspem. Bez wątpienia nurkowanie w Jeziorze Piłakno będzie jednym z najprzyjemniejszych w Polsce ze względu na świetne warunki.
Jezioro Hańcza
Jezioro Hańcza jest lubianym zbiornikiem przez nurków technicznych. Ze względu na czystą wodę warunki do nurkowania są tu wprost wyśmienite. Dodatkowe atuty to brak prądów, ciekawa topografia czy duża głębokość już od brzega. Samo Jezioro Hańcza jest jeziorem polodowcowym. Będzie odpowiednim miejscem dla doświadczonych nurków.
Jezioro Kłodno
Jezioro Kłodno mieści się na Kaszubach stosunkowo niedaleko od Trójmiasta. Jest to znany zbiornik nurkom. Samo jezioro jest jeziorem rynnowym na Pojezierzu Kaszubskim (powiat kartuski). Ogromnym atutem jest przepiękna okolica ze względu na to, że Kłodno jest położone w obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Przejrzystość jeziora jest zależna od rzeki, która przepływa przez jezioro. Radunia bywa bowiem zmienna.
Zakrzówek
Każdy, kto miał okazję na własne oczy widzieć Zakrzówek, zgodzi się, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych w Polsce. Kamieniołom mieści się ok. 10 minut od starówki Krakowa. Jest złożony z dwóch zbiorników, które łączą się ze sobą przesmykiem o szerokości 25 metrów. Każdy ze zbiorników posiada jedno zejście. Powierzchnia akwenu to 12 hektarów, z kolei maksymalna głębokość nurkowania to ponad 30 metrów. Zimą widoczność dochodzi do 15 metrów, zaś latem spada do ok. 8 metrów.
Glinianka w Zielonce
Jeśli chodzi o ten zbiornik, widoczność sięga około 5 metrów, co jest akceptowalną wartością jak na polskie zbiorniki słodkowodne. Przy samym wejściu jest stosunkowo grząsko. To dobry wybór dla osób, które chcą przetestować sprzęt czy przygotować się na kolejny sezon. Dodatkowym atutem jest bardzo bujna roślinność, którą można zaobserwować w lecie.
Jezioro Pile, czyli zatopiony las
Jezioro Pile znajduje się w miejscowości Borne-Sulinowo. Sama miejscowość znajduje się na Pojezierzu Pomorskim pomiędzy Szczecinkiem a Czaplinkiem. Nazwa z pewnością jest znana nurkom ze względu na niezwykle ciekawe miejsca do nurkowania. Jak głosi wieść, ktoś na wyspie na jeziorze postanowił się wysadzić w powietrze, aby nie narażać saperów na rozminowanie jej. Wyspa jednak nie rozpadła się na kawałki jak w przypadku klasycznego wybuchu, a część lądu obsunęła się w głąb jeziora, tym samym zabierając ze sobą bardzo pokaźny drzewostan. Obecnie część drzew nadal stoi pod wodą, tworząc wspaniałe widowisko zwane zatopionym lasem. Wyspa jest widoczna już z brzegu.
Jezioro Świętajno
Jezioro Świętajno jest niewielkim jeziorem, które znajduje się niedaleko od Warszawy przy trasie Nidzica-Szczytno. Samo jezioro jest płytkie, bogate w roślinność i rybne. Przejrzystość wody sięga 6 metrów i utrzymuje się przez większość roku. Bardzo dobrze nadaje się na krótki wypad nurkowy. Wody zbiornika obfitują w różnorodne gatunki flory.
Jezioro Orłowskie
Kolejne jezioro, w którym warto zanurkować, to Jezioro Orłowskie. Ma czystą, przejrzystą wodę od ok. 6 metrów. Samą przejrzystość można oszacować na 8 metrów. Zbiornik ma charakter rynnowy, a dno szybko opada. Mamy tutaj także wąski pas roślinności podwodnej oraz duża liczba małych rybek – przeważnie uklejek.
Jezioro Pluszne
Jezioro Pluszne na Mazurach jest jednym z najbardziej znanych jezior w niedalekiej odległości od Olsztyna. Ciekawym miejscem jest wypłycenie przy wyspie na wysokości miejscowości Pluski. To właśnie tutaj możemy nurkować, jednocześnie oglądając betonowe bomby. Podczas II wojny światowej faszyści ćwiczyli w tym miejscu zrzuty bomb do celu. Obecny stan wody pozwala na swobodne nurkowanie.