Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

TOP 10 obiektów do nurkowania na świecie

Każdy ma inne preferencje odnośnie do nurkowania, na szczęście można wybierać miejsca od Morza Karaibskiego aż po zimne wody na północy. Każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od preferencji wybieramy pływanie wśród żółwi morskich, obserwujemy rafy koralowe czy wraki statków. Bez wątpienia nurkowanie jest wspaniałym przeżyciem.

Fernando de Noronha

Fernando de Noronha to miejsce w Brazylii. Nurkowie cenią je głównie ze względu na błękitne wody i różnorodne organizmy. Mamy niebywałą okazję, by popływać z delfinami czy żółwiami. Nie da się ukryć, że Brazylia jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania, jeśli chodzi o Południową Amerykę. Wszystko ze względu na ponad 7000 kilometrów linii brzegowej, wiele wraków czy wysp. Mnóstwo obszarów na brazylijskim wybrzeżu jest przekształcanych w parki wodne do nurkowania i ochrony morskiego życia. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.

Tajlandia

Jeśli chodzi o popularne miejsca do nurkowania w Tajlandii, można wymienić Phuket, Ko Tao, Wyspy Similan bądź Wyspy Surin. W tym kraju można w zasadzie nurkować wszędzie. Wybrzeże Adaman ciągnie się przez 870 kilometrów – od Wysp Surin do Tarutao National Park. Do wielu wysp można dopłynąć łodzią z Phuket. Co ciekawe, sporo z nich jest niezamieszkanych i otoczonych rafami koralowymi. Jeśli chodzi o nurkowanie, najlepiej się udać do Tajlandii między październikiem a kwietniem.

Tobermory

Tobermory znajduje się w Kanadzie, a konkretnie na zwieńczeniu Półwyspu Ontario’s Bruce. To właśnie tutaj zlewają się lodowato zimna Georgian Bay z Jeziorem Huron. Ogromnym atutem nurkowania w tym rejonie jest fakt, że pod wodą ukryte są lasy, pozostałości dawnej rafy koralowej czy wąwozy. W zbiorniku żyją raki, byczki, okonie. Pod zimnymi wodami leży ponad 20 historycznych statków.

Papua Nowa Gwinea

Papua Nowa Gwinea jest obecnie doskonałym miejscem do nurkowania dla każdego. Znajdziemy tu zarówno głębokie spadki, płytkie rafy, jak i prywatne laguny, atole, wraki z okresu II wojny światowej. To właśnie te tereny oferują dosłownie wszystko – rekiny, orki, koniki morskie. Wraki znajdujące się na dnie są symbolem walk, w których uczestniczyła Papua Nowa Gwinea w czasie II wojny światowej – samoloty, statki obrośnięte koralami.

Morehead City

Morehead City, czyli wybrzeże Północnej Karoliny to coraz bardziej popularny kierunek wakacyjny i urlopowy. To jednocześnie modne miejsce do nurkowania dla wszystkich wielbicieli wraków Ameryki Północnej. To właśnie tutaj w czasie II wojny światowej podwodne łodzie niemieckie zatopiły mnóstwo statków handlowych. Warto wybrać się tu właśnie w lecie, gdyż zobaczymy ogromną liczbę ryb tropikalnych.

Morze Czerwone

Jeśli chcesz zobaczyć tropikalne rafy koralowe, warto wybrać się na Półwysep Synaj. Szukając tańszych alternatyw dla Karaibów, rozważmy plaże w Egipcie wzdłuż Morza Czerwonego i Śródziemnego. To tutaj czekają na nas słoneczne wakacje czy wiele rozrywek. Nurkowanie z akwalungiem w Egipcie to bez wątpienia niezapomniane wrażenia. Warto zobaczyć szczególnie słynną rafę koralową na koniuszku Półwyspu Synaj.

Bali

Bali wyróżnia się bogactwem i zróżnicowaniem miejsc. To tutaj do dyspozycji mamy strome brzegi, głębokie spadki, grzbiety koralowe. Ogromnym atutem Bali jest także jeden z najsłynniejszych wraków na świecie, a dodatkowo połacie trawy morskiej czy odkrywki wulkaniczne. Widoki na Bali są po prostu przepiękne. Kolorowe i zróżnicowane życie morskie począwszy od włochatych antenariusowatych, ablabys taenianotus, karłowatych koników morskich aż po samogłowy i ostrobokowate. Sezon na nurkowanie trwa przez cały rok na Bali. Na najlepsze warunki możemy jednak liczyć od kwietnia do grudnia. Bali to bez wątpienia klejnot Indonezji.

Kostaryka

Kostaryka to w skrócie wielkie ławice ryb, bogactwo życia morskiego, a także doskonała temperatura wody przez cały rok. Jeśli chcemy cieszyć się wprost idealnymi warunkami do nurkowania z akwalungiem, warto udać się na Kostarykę. Rafa koralowa to bogactwo ponad 120 gatunków ryb, 150 gatunków mięczaków, a także 40 gatunków korali. Turystyka i rekreacja bardzo szybko rozwijają się na Kostaryce. Bez wątpienia warto się tutaj wybrać na nurkowanie – zwłaszcza dla tak zróżnicowanej fauny i flory.

Palau

Wielkie groty, dziury w kolorze błękitu, wiele rzadkich egzotycznych gatunków – tak można określić Palau. Przejrzysta woda może poszczycić się widocznością przekraczającą 60 metrów. To tutaj mieszkają niespotykane nigdzie indziej na świecie drapieżniki – rekiny, delfiny, żółwie, a także wiele gatunków ryb. Na Palau znajdziemy zamknięte w obrębie lądu morskie jeziora. Mieszkają tam anemony, rzadkie meduzy i miękkie korale. Jeśli chodzi o niezwykle słynne “kamienne wyspy” Palau to zbiór pokrytych liśćmi, zaokrąglonych wysp, które wyglądają, jakby wpływały nad powierzchnią wody. Jeśli chodzi o tutejsze najpopularniejsze miejsce do nurkowania na Palau, jest to Blue Corner.

Cozumel

Cozumel to miejsce przepełnione ławicami ryb i pięknymi widokami. Nurkowie cenią sobie tę największą wyspę na meksykańskich karaibach głównie ze względu na najlepsze ośrodki w Meksyku i Amerykach. Cozumel ma długość 45 kilometrów i szerokość 16 kilometrów. Znajduje się niedaleko Cancun. Może pochwalić się 19 odrębnymi rafami i miejscami głębokiego nurkowania. Miejsce cieszy się popularnością wśród fanów nurkowania z akwalungiem. Ogromnym atutem tego miejsca są spektakularne tunele, groty i jaskinie.