Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

SUP w lecie: Gdzie i kiedy pływać?

SUP to skrót od angielskiego Stand UP Paddle i odnosi się do stosunkowo nowego sportu ekstremalnego, jakim jest pływanie na desce SUP. To specjalna, odpowiednio wyprofilowana deska, na której pływa się na stojąca i odpycha za pomocą wiosła. W Polsce ta dyscyplina sportowa szybko zdobyła popularność. Na desce SUP można pływać zarówno w lecie i w chłodniejsze miesiące, ale pytanie kiedy jest najlepszy okres i gdzie pływać?

Kiedy pływać na SUP? Jaka jest najlepsza pora?

W przypadku SUP sport ten można uprawiać w zasadzie przez większość roku, tak długo dopóki woda nie pokryje się lodem. Jednak należy przy tym zadbać o odpowiednie wyposażenie, jak kombinezon i ochraniacze, które będą miały największe znaczenie w miesiące zimne. Większość osób korzysta z SUP w okresie letnim, a za sezon dla tego sportu uznaje się okres od kwietnia do września.

Warto jednak pamiętać, że SUP można uprawiać nie tylko na otwartych wodach, więc równie dobrze znajdziemy także baseny i zbiorniki kryte, które pozwolą nam na pływanie na desce w zimie.

Gdzie można pływać na SUP?

Na SUP można pływać w zasadzie na każdej tafli wody. Początkowo warto pływać na zabezpieczonych zbiornikach wodnych, gdzie nie jest zbyt głęboko ani nie występują silne prądy. Dopiero po opanowaniu do odpowiedniego poziomu umiejętności stania na desce można próbować zwiększać trudność warunków. Na kursach nauki pływania na SUP zajęcia najczęściej początkowo odbywają się na basenie.

Po obeznaniu się z deską i wyuczeniu łapania równowagi można pływać na zamkniętych zbiornikach wodnych, utworzonych sztucznie – zalewy, itp. Można także pływać na jeziorach czy rzekach. Przy lokalizacjach turystycznych w lecie coraz częściej można wypożyczyć sprzęt do pływania na SUP. Przykładowo w Krakowie można pływać w lecie na desce na Bagrach.

Jednak, jeśli mamy doświadczenie to możemy spokojnie pływać w nieco trudniejszych, bardziej dzikich warunkach. W tym przypadku sprawdzą się rzeki, a nawet morze. Jednak należy pamiętać, że w obu tych przypadkach trzeba mieć na uwadze prądy.

Gdzie pływać na SUPie w Małopolsce?

Sprawdź poprzedni artykuł tutaj. W Małopolsce nie brakuje pięknych jezior i rzek, na których można popływać. W samym Krakowie można pływać na Bagrach. Niedaleko od Krakowa z kolei znajduje się Kryspinów, gdzie także można pływać na desce. Ba, nawet możemy przepłynąć rzeką trasę z Krakowa do Kryspinowa. Podobnie zresztą można wybrać  się w rejs na SUPie z Krakowa do Tyńca.

Kolejnym świetnym miejscem do pływania w Małopolsce jest Jezioro Czorsztyńskie. Woda jest tu spokojna i czysta, a widoki niesamowite. W okresie wakacyjnym z łatwością wypożyczymy także sprzęt do pływania na SUP.

Na desce popływamy także na Jeziorze Rożnowskim, które znajduje się zaraz przy Nowym Sączu. Jezioro zachwyca malowniczą florą i fauną. Z tafli można także poobserwować Małpią Wyspę, na której znajduje się rezerwat ptaków wodnych. Do samego rezerwatu, położonego pośrodku jeziora, nie można wejść, ale z powodzeniem przepłyniemy wokół niego.