Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

SUP jako nowa pasja? Dla dorosłych czy również dla dzieci?

SUP jest skrótem od angielskiej nazwy Stand Up Paddle i stanowi sport wodny, który swoje korzenie ma na Hawajach na początku XX wieku. Dosłownie nazwę tłumaczy się, jako wiosłowanie na stojąco i właśnie na tym polega ten sport. Używa się do tego specjalnej, wyprofilowanej deski surfingowej i wiosła.

SUP: Czy to sport dla każdego?

SUP nie wymaga ani drogiego sprzętu ani specjalistycznego przeszkolenia, więc łatwo rozpocząć przygodę z tym sportem. Dodatkowo, wiosłowanie na stojąco zapewnia wiele możliwości. Począwszy od tego, że dostępny mamy szeroki wybór desek, a skończywszy na różnych rodzajach styli pływania. Sport można uprawiać w wielu miejscach – na jeziorach, zalewach, rzekach, a nawet na morzu. 

SUP jest bezpieczny i łatwy do trenowania, więc będzie odpowiedni zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Pomoże wyćwiczyć balans, koordynację ruchową oraz oswoić się ze środowiskiem wodnym. 

Pierwsze kroki w Stand Up Paddle: Od czego zacząć?

Najlepiej rozpocząć przygodę od wypożyczenia specjalnej deski i spróbowania, czy taki sport nam odpowiada. Dla w pełni świadomej decyzji warto pierwsze kroki stawiać podczas kursu, na którym doświadczony instruktor zapozna uczestników z założeniami, możliwościami i zasadami sportu. Poza tym, instruktor będzie w stanie dobrać odpowiednią deskę do naszych potrzeb, dzięki czemu później będziemy mogli zainwestować we właściwy sprzęt.

Podczas uprawiania SUP możemy dryfować na spokojnej tafli wody, ale także łapać fale. Początkowo może być dla wielu zbyt trudno ustać na desce w pionie tak, by zachować stabilną pozycję. Na początku możemy zaczynać z pozycji leżącej, a następnie stopniowo unosić się ku górze – kolejno do siadu, na kolana, do pozycji kucającej aż do stania. Testując różnorodne asany z pewnością odnajdziemy własny styl, jaki nam odpowiada. Początki mogą wydawać się trudne, ponieważ ciało i mięśnie wymagają praktyki, dzięki której przyzwyczają się do specyficznych warunków panujących na wodzie.