Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

SUP – Deski do pływania. Co to i jaką wybrać?

SUP to sport, który zagościł na dobre także w Polsce. Nadaje się dla wszystkich grup wiekowych i jest łatwy do opanowania, a przy tym nie wymaga wiele szczególnie specjalistycznego sprzętu. Podstawę stanowią deska i wiosło, jako że SUP oznacza stand up paddle, które można z angielskiego przetłumaczyć na „pływanie na stojąco”. Sport można uprawiać na dowolnym zbiorniku wodnym stałym i płynącym. Jednak podstawowym pytaniem jest – jaką deskę wybrać?

Deska SUP: Podstawowa konstrukcja

Deska SUP nie należy do udziwnionych konstrukcji, a jej budowa jest prosta i przypomina nieco deskę do surfingu. Jednak między nimi są istotne różnice, gdyż stworzone są do innych warunków i celów. Deski SUP są chociażby grubsze od tych surfingowych.

Pierwszym rodzajem deski SUP, jaki został stworzony, był tradycyjna deska do wiosłowania epoksydowa. Wykonana z żywicy epoksydowej i owinięta wokół rdzenia z pianki EPS włóknem szklanym deska była twarda i sztywna. Najczęściej z jednym lub większą ilością żeber. Taka deska ma od 8 do 12 stóp długości oraz od 28 do 32 cali szerokości i 4 do 5 cali grubości.

SUP dla początkujących

Deska SUP dla początkujących powinna umożliwiać komfortową naukę podstaw. Głównym elementem jest w tym przypadku stabilność podczas nauki. Z tego powodu deska dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w SUP powinny stawiać na deskę dłuższą, szerszą i grubszą. Najlepszym wyborem jest zatem deska typu All-round. Takie modele są bardziej wszechstronne, zapewniając dużą zwrotność i stabilność.

Jednak wybór desek do SUP jest dość spory. Wraz z nabieraniem doświadczenia i umiejętności można zmienić deskę na taką, która będzie większym wyzwaniem i pozwoli na pływanie w bardziej wymagających warunkach. Do wyboru są deski do szybkiego pływania, uprawiania jogi na wodzie czy pływania na wzburzonej wodzie

Rodzaje desek SUP

Deska SUP typu ALL ROUND

SUP All-round to deska uniwersalna, która sprawdzi się do pływania w każdych warunkach. Można na niej pływać po jeziorze, morzu, a także dzięki jej dużej szerokości i stabilności wykonywać na niej takie czynności, jak joga, ćwiczenia czy relaks.

Pompowana deska SUP

Deski pompowane są najbardziej przenośne. Można je zwinąć i przetransportować z łatwością.  Takie SUPy są także lekkie i poręczne, a przy tym są także wytrzymałe.

Deska SUP typu TOURING

Deska SUP tego typu to deska rekreacyjna, która jest dłuższa i węższa, a do tego ma bardziej szpiczasty przód. Jest ona stworzona z myślą o długich dystansach.

Deska SUP typu SURF / WAVE

Nazwa może sugerować już przeznaczenie. Deska SUP Surf jest dedykowana do łapania fal, czyli pływania na bardziej wzburzonych wodach, jak morze czy ocean. Nie oznacza to jednak, że jest to deska do tradycyjnego surfowania. Deska SUP Surf jest jednak mniej stabilna i wymaga więcej doświadczenia. Jej największą zaletą jest szybkość i zwrotność.

Deska SUP typu RACE

Do szybkie pływania jednak przeznaczona jest deska typu Race. Takie deski są specjalnie stworzone do wyścigów, ponieważ pozwalają dzięki zwiększonemu poślizgowi rozwijać większe prędkości.

Deska SUP: Pompowana czy sztywna?

Deski nadmuchiwane pojawiły się na rynku dopiero w 2014 roku, ale szybko zyskały na popularności. Różnice między deską pompowaną, a sztywną są wyczuwalne i wybór odpowiedniej zależny jest przede wszystkim od poziomu zaawansowania, stylu jazdy i potrzeb użytkownika.

Deskę pompowaną zdecydowanie łatwiej jest przechowywać i transportować. Można ją bowiem zwinąć i przenieść. Deski klasyczne mają specjalny uchwyt ułatwiający transport, ale są one bardziej narażone na uszkodzenia i ciężkie. SUP pompowany jest często bardziej odporny. Jednak mobilne wersje desek SUP mają mniejszą wydajność i gorzej radzą sobie z pływaniem bardziej ekstremalnym. Nie zapewniają one takich wrażeń, jak deski sztywne.