Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

Style pływackie dla początkujących – na który się zdecydować?

Pływanie niesie sporo korzyści dla zdrowia każdego człowieka. Nic w tym dziwnego, że z każdym kolejnym rokiem staje się coraz bardziej popularne. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że pływanie jest skomplikowane, wbrew pozorom opanowanie podstaw z instruktorem wcale nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy poznać style oraz sposoby pływania, które świetnie nadają się dla osób początkujących i powoli oswajać się z wodą. Który styl pływacki będzie najlepszym wyborem dla początkujących?

Jak rozpocząć naukę pływania?

Najlepiej zdecydować się na naukę pływania z instruktorem. Dzięki temu odpowiednio oswoimy się z wodą, będziemy mieć zapewnioną dodatkową asekurację, odkryjemy swoje mocne strony, a cała nauka pójdzie znacznie szybciej. Nie ma z góry ustalonych reguł odnośnie do tego, jaki styl będzie najlepszy na początek. Zanim jednak przejdziemy do trudniejszych aktywności, warto wybrać pomiędzy żabką, kraulem a strzałką. Dzieci najczęściej rozpoczynają od nauki pływania pieskiem. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim swoje indywidualne możliwości oraz preferencje. Najważniejsze to to, aby nauka pływania była przyjemna!

Pływanie z deską

Na samym początku warto korzystać ze specjalnych desek pływackich. Ich zadaniem jest podtrzymanie ciała oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Wtedy kursant może ćwiczyć ręce oraz technikę pływania. Na basenach są także dostępne specjalne pianki. Nie wstydźmy się z nich korzystać – to naprawdę przydatny element, który na początku bardzo dobrze się sprawdza.

Nauka pływania pieskiem

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nauczyło się pływać, warto na początku zdecydować się na styl pływacki, który potocznie nazywamy “pieskiem”. Opiera się na poruszaniu rękami i nogami w wodzie – podobnie jak w przypadku psa. Dziecko może się wtedy swobodnie oswoić ze środowiskiem. Ruchy te są naturalne, dlatego maluch stosunkowo szybko uczy się pływania.

Pływanie strzałką

Zarówno dorośli, jak i dzieci, mogą rozpocząć naukę pływania od stylu zwanego strzałką. Jeśli dobrze go opanujemy, kolejnym krokiem jest pływanie kraulem. Strzałka kolega na ułożeniu dłoni równolegle względem siebie oraz ustawieniu dłoni do szpica. Technika ta sprawia, że płyniemy szybciej, gdyż opór wody jest słabszy.

Style pływackie dla początkujących – kraul

Kraul należy do dość prostych do opanowania stylów pływackich. To dlatego wiele osób właśnie od niego rozpoczyna swoją naukę pływania. Jest nieco bardziej skomplikowany niż style wyżej wymienione, jednak nie warto się zrażać. Ważne jest to, aby ruchy wykonane nogami składały się w nożyce. Jednocześnie wykonujemy naprzemienny ruch rękoma. Ręce powinny zataczać okręgi. Technika ta rozwija koordynację ruchową, która znacząco usprawnia proces nauki pływania.

Kraul na grzbiecie

Warto wiedzieć, że istnieje kilka wersji kraula, a jedną z nich jest pływanie kraulem na plecach. Wersja ta jest bezpieczna dla organizmu. Do jej głównych zalet należy to, że nie obciąża kręgosłupa i pozwala skutecznie się odprężyć. Co więcej, kraul na plecach jest wygodniejszym stylem pływackim, więc pozwala na nabranie zaufania do wodnego środowiska.

Pływanie żabką

Pływanie żabką to styl klasyczny, który również dobrze się sprawdzi w przypadku osób początkujących. Jak wskazuje już sama nazwa, styl ten polega na naśladowaniu ruchów żaby. Choć może wydawać się bardzo prosty, wymaga dość dobrej koordynacji ruchowej, więc warto uczyć się go pod okiem instruktora. Zaletą pływania żabką jest to, że jest wygodnym stylem pływackim, choć niezbyt szybkim.

Na koniec warto dodać, że zanim wybierzemy się na pierwszą lekcję pływania, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. Wygodny, najlepiej jednoczęściowy, kostium kąpielowy oraz kąpielówki to podstawa. Nie powinniśmy także zapomnieć o czepku, okularach pływackich oraz innych przydatnych gadżetach, o które warto zapytać instruktora. Odpowiednio dopasowane ułatwią naszą przygodę w wodzie oraz pozwolą szybciej się rozwijać.