21.01.2023
- Pływanie
Styl pływacki kraul. Jak pływać kraulem?
W przypadku pływania można wyróżnić wiele stylów pływackich, których wcale nie trzeba wykorzystywać do pływania rekreacyjnego. Jednak nauczenie się podstawowych stylów pływackich przynosi wiele korzyści. Rozszerza zakres umiejętności, pozwala lepiej radzić sobie w środowisku wodnym czy też zwiększyć intensywność treningów na basenie. Jednym z podstawowych stylów klasycznych jest kraul. Nie jest on najprostszy, ale z pewnością najbardziej dynamiczny i najszybszy.
Skąd się wziął kraul?
Kraul jest obecnie jednym z najpopularniejszych stylów pływackich. Często wykorzystywany jest przez zawodowych pływaków, gdyż jest najszybszym spośród wszystkich stylów klasycznych. Jednak mimo takiej popularności, styl ten należy do stosunkowo młodych, choć korzenie ma prawdopodobnie wśród indiańskich plemion. W Europie narodził się dopiero w połowie XX wieku, dzięki wpływom amerykańskich zawodników, którzy stosowali go na zawodach i wygrywali z rywalami pływającymi jeszcze żabką. Po koniec wieku zasady pływania kraulem zostały spisane po raz pierwszy przez Johna Arthura Trudgena.
Okazało się jednak, że opis techniki nie był w pełni poprawny. Poprawki i szczegółowy opis sposobu pływania kraulem stworzył trener Richard (Fred) Cavill. Swój opis oparł na ludności autochtonicznej Wysp Salomona. To drugie najprawdopodobniejsze miejsce narodzin stylu poza indiańskimi korzeniami. Możliwe, że kraul istniał niezależnie od siebie w obu częściach świata.
Jak pływać kraulem?
Kraul jest jednym z najbardziej dynamicznych stylów pływackich i wymaga dobrego skoordynowania ruchów całego ciała. Podczas pływania kraulem pracują zarówno ręce, jak i nogi, więc nie jest on taki prosty.
W czasie pływania kraulem ręce wykonują trzy fazy ruchów – zanurzenie, odepchnięcie i powrót. Jedna ręka zanurza się pod wodę, gdy druga w tym samym czasie się wynurza. Dłonie ułożone są ciasno tak, by kciuk był blisko pozostałych palców. Dłonie mają pod wodą wykonywać ruch odpychania, by utrzymywać odpowiedni kierunek i tempo. Z kolei nogi odpowiadają za utrzymanie równowagi. Nogi wykonują naprzemienne ruchy, w jak najszybszym tempie. W czasie pływania kraulem głowa powinna zmieniać pozycję i raz znajdować się pod wodą, a raz nad taflą. Głowa jest w położeniu pomiędzy barkami. Wychylamy ją raz prawą, a raz lewą stroną.
Zalety pływania kraulem
Pływanie kraulem, jak każdym innym stylem pływackim, przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Po pierwsze, to aktywność, więc pozwala poprawić kondycję i sprawność ruchową. To także sposób na zgubienie zbędnych kilogramów i wysmuklenie sylwetki. Dzięki temu, że kraul jest stylem szybkim i dynamicznym pozwala na spalanie większej ilości kalorii w trakcie standardowej sesji.
Pływanie kraulem pomoże także dotlenić organizm i wzmacnia jego odporność. Kraul pomoże poprawić postawę ciała, gdyż pływanie zwalcza wady postawy i wpływa na zdrowy kręgosłup. Dodatkowo, przy pływaniu kraulem zwiększa się zakres ruchu ramion, elastyczność mięśni pleców i mięśni bocznych tułowia.