31.05.2023
- SUP Kraków
Podstawowe techniki wiosłowania na desce SUP
Pływanie na desce SUP jest niezwykle przyjemne i dobrze wpływa na organizm, nie od dziś wiadomo że woda działa odprężająco na cały organizm. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z pływaniem na Stand Up Paddle musisz wiedzieć o kilku ważnych kwestiach, które ułatwią Ci naukę, tym samym kładąc największy nacisk na bezpieczeństwo.
Jak zacząć naukę na SUP?
By rozpocząć przygodę z deską SUP należy na samym początku udać się do sklepu i dopasować rozmiar deski i wiosła do swojego wzrostu i wagi. Następnie zaopatrzyć się w kamizelkę ratunkową, lascha, pompkę do deski SUP i pokrowiec na deskę.
Jeśli to masz już za sobą, bardzo polecane jest wykupienie kilku lekcji u instruktora, który nauczy jak wchodzić na deskę, schodzić z deski, trzymać balans na desce i doda kilka ważnych wskazówek, które są istotne na dalszym etapie nauki tego sportu wodnego.
Pamiętaj, że pierwsze wejście na deskę powinno odbyć się w pozycji klęczącej, dzięki temu jest nam łatwiej utrzymać balans i nie wpaść do wody. Gdy czujesz się na tyle pewnie by wstać, rozstaw nogi na szerokość ramion i powoli bez nerwowych ruchów unoś się do góry. Po tym jak staniesz stabilnie na desce zacznij wiosłować. Pamiętaj, że stabilność daje nam wiosło. Patrz przed siebie, unikaj patrzenia w dół.
Jak trzymać wiosło?
Pierwszy kontakt z wiosłem może was dość mocno zmylić. Płetwa wiosła jest niesymetryczna, a zagięcie jest skierowane w jedną stronę. Przez to automatycznie myślimy, że zagięta strona powinna być skierowana w naszą stronę. Jednak nie! Jest zupełnie odwrotnie. Wygięta strona wiosła powinna być skierowana dokładnie w drugą stronę. Wszystko dlatego by wiosło miało większą siłę odpychającą.
Jak chwycić wiosło?
• wiosło chwytamy od dołu jedną ręką, lekko obejmując, drugą ręką chwytamy za rączkę, która znajduje się u góry
• nie napinaj dolnej ręki, obejmij wiosło lekko palcami
• pióro powinno być skierowane w kierunku dziobu deski
• patrz przed siebie, unikaj patrzenia w dół
• rozstaw nogi na szerokość ramion i lekko ugnij w kolanach
Jeśli zastosujesz prawidłową technikę wiosłowania nawet po kilku godzinach tego sportu nie będziesz czuć zmęczenia.