31.10.2022
- Pływanie
Pływanie zimą. Jak się przygotować?
Pływanie jest jednym ze sportów, który wpływa na kondycję całego ciała. Wzmacnia mięśnie całego ciała i poprawia kondycję. W dodatku pomaga także wysmuklić sylwetkę i zgubić zbędne kilogramy. Wiele osób uważa, że pływanie to sport, który można uprawiać jedynie w okresie wiosenno-letnim, szczególnie gdy chodzi o pływanie na świeżym powietrzu. Jednak nie jest to prawdą, ponieważ zimą także można pływać w naturalnych zbiornikach wodnych. Trzeba się jedynie odpowiednio przygotować.
Jak bezpiecznie pływać zimą? O czym pamiętać?
Pływanie w zimie wbrew pozorom może być dla każdego. Wystarczy do tego podejść zdroworozsądkowo i pamiętać o bezpieczeństwie i przygotowaniu. Każdy zdrowy człowiek jest w stanie spędzić nawet kilkanaście minut w wodzie o temperaturze około 1 stopnia Celsjusza. Ilość czasu, jaką można spędzić w wodzie jest jednak zależna od doświadczenia, stopnia przystosowania organizmu do warunków oraz kondycji zdrowotnej.
Najważniejsze przy pływaniu zimą jest bezpieczeństwo – warunki nie należą wtedy do łatwych. Po pierwsze, żeby rozpocząć przygodę należy skonsultować to z lekarzem, ponieważ pływanie w lodowatej wodzie może okazać się niebezpieczne przy chorobach m.in. układu krążenia lub serca. Jednak, jeżeli dostaniemy zielone światło na rozpoczęcie takiego hartowania ciała to warto wybierać akweny spośród tych, które dobrze znamy i takie, które umożliwiają pomoc osób trzecich w razie konieczności. Miejsce powinno mieć zasięg telefonii komórkowej oraz być dostępne, gdy chodzi o dojazd, np. w przypadku konieczności wezwania pomocy czy karetki. Z tego powodu należy zawsze mieć ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią oraz powiadomić bliskie osoby o swoich pływackich planach. Najlepiej jednak pływać w towarzystwie, np. grupie lub z przyjacielem. W przypadku pływanie zimą solo warto mieć przy sobie boję SP lub kamizelkę, które utrzymają ciało na powierzchni w razie potrzeby.
Co za sobą zabrać na zimowe pluskanie?
Chcąc pływać zimą należy pamiętać przede wszystkim o tym, że po wyjściu z wody organizm będzie wychłodzony. Ważne jest, by mieć ze sobą ciepłe, wygodne ubrania. Odzież powinna być luźna i łatwa do założenia. Konieczny do pływania będzie także strój kąpielowy – nie różni się on od tego letniego, ale dodatkowo należy także wyposażyć się w zatyczki do uszu, czepek silikonowy albo neoprenowy i gogle. Czepek materiałowy będzie nasiąkał wodą, co może powodować dyskomfort i narażać na negatywne skutki zimnej wody, jak za szybkie wychłodzenie organizmu, ból, zaburzenia orientacji. Warto pamiętać, że poprzez głowę ucieka najwięcej ciepła z organizmu.
Kolejnym niezbędnym elementem są klapki albo buty neoprenowe. Będą chronić stopy po wyjściu z wody przed skaleczeniami i odmrożeniem. Niezbędny będzie też ręcznik – musi być on chłonny i gruby – np. frotte. Warto też wyposażyć się w wodoodporny zegarek ze stoperem. Najlepszy będzie zegarek z wyświetlaczem. Ostatnim z podstawowych elementów ekwipunku będzie termos z gorącym napojem, np. rozgrzewającą herbatą. Ani przed ani po pływaniu nie należy spożywać alkoholu, ponieważ jego działanie rozgrzewające jest złudne – w rzeczywistości sprawia, że tracimy ciepło szybciej. Pić należy powoli i małymi łykami.
Jak rozpocząć trening pływania zimą?
Po pierwsze, jak przed każda aktywnością fizyczną należy zrobić krótką rozgrzewkę. Ubrania przy zdejmowaniu przed wejściem do wody należy przygotować tak, by były gotowe do założenia zaraz po wyjściu. Ważna jest ich kolejność – na wierzchu powinny być rzeczy, które jako pierwsze nakładamy, czyli koszulka, i bluza, a potem spodnie i kurtka.
Wchodzić do wody należy zdecydowanym krokiem i zanurzać się stopniowo. Klatkę piersiową zanurzamy w momencie wypełnienia powietrzem, które powoli wypuszczamy z płuc. Początkowo mogą towarzyszyć nam problemy z miarowym oddechem, dolegliwości bólowe, dyskomfort. W przypadku utrzymywania się ich przez dłuższy czas lub pojawienia się innych, niepokojących sygnałów należy wyjść niezwłocznie z wody. Dla bezpieczeństwa należy zawsze pływać blisko brzegu. Nie należy się forsować i powoli w miarę systematycznych treningów zwiększa długość pobytu w wodzie. Rozpocząć należy od mniej, niż minuty. W wodzie nie powinno pozostawać się dłużej, niż 22 minuty – może dojść do hipotermii. Zasady te dotyczą przede wszystkim pływania w zimnej wodzie, ale takiej która nie zamarzła. W takim przypadku nie jest to pływanie, lecz morsowanie i obowiązują dla niego inne zasady, których należy przestrzegać.