10.01.2023
- Pływanie
Pływanie w ciąży
Pływanie jest jedną z aktywności fizycznych uznawaną za najzdrowszą i odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych, niezależnie przy tym od stanu zdrowia czy kondycji. Środowisko wodne zapewnia zupełnie inne warunki od lądowego, co korzystnie wpływa na zmniejszenie trudności wykonywania ćwiczeń i ruchów. Jednocześnie nie niweluje intensywności treningów oraz przynosi pożądane efekty. Pływanie ma działanie także relaksujące. To dyscyplina sportowa polecana nie tylko nieco leniwym czy w celach rehabilitacyjnych, ale także przyszłym mamom.
Jak zabrać się za pływanie w ciąży?
Pływanie w ciąży rządzi się nieco innymi zasadami, jako że “na pokładzie” mamy jeszcze dodatkowego małego człowieka. Pozycja startowa rozpoczyna się od położenia na brzuchu z dłońmi podłożonymi pod kości biodrowe. W tym czasie reszta ciała powinna być rozluźniona, czyli pośladki, stopy i głowa mają być luźno. Z kolei ściągamy łopatki, a barki odciągamy od szyi. Do takiej pozycji kobieta powinna wracać po każdym ruchu.
Kolejnym elementem są ruchy rąk i nóg. Ciało w czasie ruchu kończyn powinno pozostawać w pozycji wyjściowej tak, by pracowały jedynie ręce i nogi. Ruch polega na unoszeniu delikatnym nóg naprzemiennie do góry. Odczuwalne będzie wtedy napięcie mięśnia pośladkowego.
Mając wprawę można dodać ruch rąk. W tym celu należy wyjąć dłonie spod kolców biodrowych, a następnie wyciągnąć do przodu. Łokcie powinny tworzyć z barkami jedną linię. W takim ustawieniu na wydechy unosimy jedną dłoń do góry. Wdech robimy opuszczając rękę. W czasie ruchu rąk nogi powinny być luźno.
Po opanowaniu ruchu rąk i nóg można wykonywać oba równocześnie. Wtedy podnosimy jedną rękę i przeciwną do niej nogę w tym samym czasie, wracamy do pozycji wyjściowej, a następnie powtarzamy z drugą parą kończyn. Ruchy robimy na wydechu, a powietrze nabieramy w czasie powrotu do pozycji startowej.
Korzyści z pływania w ciąży
Pływanie przynosi wiele korzyści prozdrowotnych dla ciała, funkcjonowania organizmu oraz samej psychiki. Woda oddziałuje łagodząco i relaksująco, więc pozwala się rozluźnić i wyciszyć umysł. W efekcie niweluje stres oraz napięcie mięśniowe. W ciąży kobieta powinna unikać zdenerwowania, ale problem huśtawek hormonalnych dotyka wiele przyszłych mam, więc pływanie może pomóc im odpocząć i uspokoić nerwy.
Pływanie znane jest także ze swojego wpływu na kondycję stawów. Ćwiczenia w wodzie odciążają stawy i kręgosłup, wzmacniając je w tym samym czasie. Pływanie pomaga stabilizować, zatem dwie najistotniejsze strefy dla okresu ciąży – kręgosłup i obręcz barkową. Dodatkowo, wzmocnione stawy będą istotne w czasie noszenia dziecka na rękach.
W czasie ćwiczeń w wodzie kobiety w ciąży trenują również mięsień pośladkowy wielki. W ciele odpowiada ona za skręt uda do zewnątrz, prostowanie stawu biodrowego i ochronę tułowia w czasie upadku. Wraz z pozostałymi mięśniami wpływa na poprawną, pionową postawę ciałą.
Pływanie dla kobiet w ciąży jest także odpowiednim ćwiczeniem, by zachować zgrabną sylwetkę i dobrą kondycję. Pomoże również zgubić zbędne kilogramy po porodzie.