01.12.2022
- Pływanie
- Pływanie dla dzieci
Pływanie na basenie: Jaka częstotliwość dla efektów?

Pływanie niesie ze sobą wiele korzyści, jako sport dla wszystkich grup wiekowych. Stanowi trening ogólnorozwojowy, dzięki czemu ma wpływ prozdrowotny na cały organizm, jak również pomaga rozwijać mięśnie całego ciała. Pływanie angażuje, bowiem wszystkie grupy mięśni. Pomaga także skutecznie wysmuklić sylwetkę i zgubić zbędne kilogramy. Można trening wykonywać na wolnym powietrzu, a w chłodne miesiące z łatwością kontynuować ćwiczenia na basenie. Jednak pojawia się pytanie, jak często należy chodzić na basen dla efektów?
Cele, a efekty pływania
Intensywność i częstotliwość treningu zawsze powinna być dostosowana do możliwości i celów ćwiczącego. Każde ciało ma inną wydolność i choć warto ją zwiększać to nie za wygórowaną cenę dla samego ciała, czyli trening ponad jego siły. W efekcie nie tylko się zmęczymy, ale także możemy doprowadzić do powstania kontuzji i urazów.
Pływanie dla kondycji
Efekty treningu są zależne od tego, czego tak naprawdę oczekujemy. Jeżeli zależy nam zwyczajnie na aktywności fizycznej i poprawie samopoczucia czy kondycji to wystarczy nawet odwiedzanie basenu raz w tygodniu. Każda aktywność fizyczna przynosi korzyści dla ciała i zdrowia. W rzeczywistości każda liczba sesji na basenie jest dobra, tyle że w zależności od ich ilości i intensywności efekty będą większe lub mniejsze.
W przypadku chęci nauki pływania lub poprawy techniki i wytrzymałości w czasie pływania warto postawić na regularność. Przy nauce pływania lepiej także postawić na zajęcia z trenerem lub kurs, co pomoże usystematyzować zajęcia, jak również zapewni bezpieczeństwo. Unikniemy dzięki temu powielania złych nawyków i niepoprawnego układu ciała w czasie pływania. Dla osób, które mają pierwsze kroki w basenie za sobą i chcą zwiększyć swoje tempo i jakość pływania najlepiej, by trenowały one przynajmniej raz w tygodniu pod okiem trenera, zaś drugi trening miały we własnym zakresie. Dzięki temu wiedzę z zajęć będą mogły utrwalić i poćwiczyć samodzielnie. Szacuje się, że przy trzech treningach tygodniowo przez okres około 10 tygodni można poprawić wydolność organizmu i pojemność płuc nawet o jedną trzecią.
Odchudzanie w wodzie
Inne podejście będą miały osoby, które pływanie traktują, jako trening odchudzający. Częstotliwość treningu w tym przypadku będzie większa, a intensywność na poziomie średnim lub wysokim w zależności od możliwości danej osoby. Tu również istotna jest systematyczność.
Trenerzy zalecają dla najlepszych efektów sesje 3-4 razy w tygodniu. Treningi powinny trwać około 40 minut do godziny. Nie poleca się codziennego treningu, ponieważ ciało musi także mieć czas na regenerację i odpoczynek.
Ile kalorii spala pływanie? Jak pływać, żeby schudnąć?
Pływanie będzie spalać kalorie niezależnie od tego, jak często ćwiczymy. Jest to ćwiczenie wielokierunkowe, więc angażuje wszystkie mięśnie i pobudza organizm do działania. Wpływa także korzystnie na układy w nim zawarte, co sprzyja lepszemu samopoczuciu i zmniejszaniu tkanki tłuszczowej.
Jednak w zależności od intensywności treningu oraz stylu pływackiego, jakim się posługujemy, efekty będą szybsze i bardziej widoczne lub mniej. Najwięcej kalorii spalają style, które są bardziej wymagające, jak kraul czy delfin. W obu przypadkach są one dynamiczne i wymagają większego zaangażowania w wykonywanie ruchów oraz pracę z oddechem. Szacuje się, że w czasie standardowej długości średnio intensywnego treningu kraulem można spalić około 350 kcal. W przypadku intensywnego treningu może być to nawet 800 kcal, lecz ten tryb zalecany jest jedynie osobom doświadczonym i sportowcom – najlepiej pod okiem trenera. Z kolei przy przeciętnym treningu stylem klasycznym można spalić nawet 250 kcal.