07.05.2019
- Nurkowanie
Pływanie dla dzieci – korzystne efekty
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy warto zapisać dziecko na kurs pływania. Pływanie niewątpliwie ma ogrom zalet. Przede wszystkim korzystnie wpływa na kształtowanie sylwetki dziecka, nie jest kontuzjogennym sportem, rozwija, a zarazem rozciąga mięśnie, a także pomaga w rozwoju układu oddechowego. Na jakie efekty można jeszcze liczyć?
Kształtowanie sylwetki
Niestety, ale nieprawidłowa postawa ciała to coraz częściej występujący problem u dzieci. Maluchy wiele czasu spędzają przed komputerami czy w szkolnych ławkach. Brakuje czasu na aktywność fizyczną. Zapisując dziecko na kurs pływania, zadbamy o jego postawę ciała. Pływanie w bezpieczny i skuteczny sposób pozwala na skorygowanie nieprawidłowej sylwetki. Jeśli Twoja pociecha boryka się ze skoliozą czy nieprawidłowymi krzywiznami kręgosłupa w innej płaszczyźnie, warto zapisać ją na naukę pływania. Odciążają się krążki międzykręgowe, przez co zwiększają one swoją objętość. Biegając czy nawet stojąc, uciskamy krążki międzykręgowe, co oznacza, że je spłaszczamy. Jeśli o nie nie zadbamy, z czasem będzie doskwierać nam ból kręgosłupa. Pływając, odciążamy je oraz poprawiamy ich pracę.
Najmniej kontuzjogenny sport
Pływanie jest najmniej kontuzjogennym sportem. Nauka pływania jest bezpieczna. Przede wszystkim nie obciążamy stawów, poprawiamy ich funkcjonalność oraz dbamy o nie. Podczas uprawiania takich sportów jak koszykówka czy piłka nożna znacznie częściej dochodzi do kontuzji.
Rozwój mięśni
Jeśli chcemy, aby dziecko prawidłowo i zdrowo się rozwijało, a także było sprawne fizycznie, kurs pływania jest świetnym wyborem. Pływanie wspiera koordynację ruchową. Regularnie uczestnicząc w zajęciach pod okiem instruktorów, osiągniemy zadowalające efekty. Co więcej, pływanie jest jedną z najlepszych form sportu, jeśli chodzi o poprawę kondycji. Podczas pływania mięśnie ciężko pracują, a co za tym idzie – rozwijają się. Efekty regularnych zajęć można dostrzec bardzo szybko. Dziecko staje się bardziej wytrzymałe, sprawne, a także wolniej się męczy podczas rozmaitych aktywności fizycznych. Dzięki temu sport jest dla niego przyjemnością i szybko się nie zniechęca.
Warto dodać, że podczas pływania mięśnie się rozciągają. Wpływa to na poprawę zasięgu ruchów. Wzmacnianie mięśni poprzez rozciąganie oraz pracę to idealne połączenie, które wpływa na zwiększenie siły. Jednocześnie nie skracamy ich funkcjonalnie. To właśnie w okresie dojrzewania rozciąganie jest niezwykle istotne. Krótkie mięśnie wytwarzają niewielką moc oraz ograniczają ruchomość i mobilność w stawach.
Rozwój układu oddechowego i układu krążenia
Jeśli dziecko systematycznie pływa, ma to korzystny wpływ na układ oddechowy oraz układ krążenia. Poprzez pływanie pobudzamy krążenie oraz przepływ krwi, co wzmaga pracę serca oraz jego rozrost. Efektem jest zachowanie zdrowia.
W przypadku, gdy dziecko uczęszcza na zajęcia z pływania, ma do czynienia z wieloma zabawami związanymi z nurkowaniem. Przekłada się to na stymulowanie płuc. Zdrowe płuca, które mają dużą objętość, poprawiają wydolność dzieci na bardzo długi czas. Warto podkreślić, że płuca najlepiej rozwijają się właśnie w młodym wieku. Jeśli wtedy odpowiednio ich nie wytrenujemy, już nigdy nie zdobędziemy aż takiej wydolności.
Zalety pływania dla dzieci
Bez wątpienia pływanie wpływa na ogólny rozwój fizyczny Twojej pociechy. Istnieje całe mnóstwo pozytywnych aspektów związanych z pływaniem – w szczególności w młodym wieku. Od dawna mówi się, że ruch to zdrowie. W dobie wszechobecnych technologii warto zapewnić swojemu maluchowi aktywność fizyczną, którą polubi. Kursy prowadzone są w niewielkich grupach, dlatego instruktor poświęca sporo czasu każdemu dziecku. Dodatkowo ma ono okazję przebywać w grupie osób w podobnym wieku i o zbliżonych zainteresowaniach. Dzięki temu, że zajęcia są różnorodne, maluch szybko się nie zniechęci i będzie pływać z przyjemnością.