09.12.2022
- Pływanie
- Pływanie dla dzieci
Pływanie dla amatorów. Co warto wiedzieć?
Pływanie to doskonała forma treningu, która nadaje się dla wszystkich grup wiekowych. Umiejętność pływania można opanować zarówno w młodym, jak i dojrzałym wieku. Podstawowy wachlarz umiejętności nie wymaga przy tym specjalistycznego sprzętu, lecz jedynie praktyki i odrobiny wiedzy. Pływanie przynosi wiele korzyści dla ciała i zdrowia, wpływając pozytywnie na kondycję całego organizmu. Nie trzeba od razu stawać się sportowcem i profesjonalnym pływakiem. Sport można uprawiać amatorsko.
Pływanie: Dlaczego warto pływać?
Pływanie jest polecane każdemu, ponieważ to bezpieczna i skuteczna forma treningu. W wodzie grawitacja oddziałuje lżej na ciało, dzięki czemu łatwiej wykonywać ruchy. Jednocześnie opór wody sprawia, że wszystkie mięśnie są zmuszone do intensywnej pracy. W efekcie mięśnie są rzeźbione, a sylwetka staje się smuklejsza.
Pływanie ma wpływ nie tylko na kondycję i ciało, chociaż oczywiście skutecznie podnosi wydolność i wytrzymałość. Działa także na psychikę, ponieważ pomaga podnosić samoocenę i zrelaksować się. Poprawia także motorykę i zakres ruchów, dlatego jest polecane dla dzieci i seniorów.
Pływanie: Kręgosłup i stawy
Pływanie przynosi także inne prozdrowotne korzyści. Wpływa pozytywnie na stan kręgosłupa i stawów, łagodząc dolegliwości bólowe. Środowisko wodne zmniejsza bowiem napięcia mięśniowe. Efekt odczuwalny jest szczególnie w przypadku drętwienia i bólu karku, braków i lędźwi, jak również stawów. W czasie pływania wzmocniony zostaje kręgosłup i mięśnie przykręgosłupowe. Z tego powodu pływanie często zalecane jest, jako forma rehabilitacji oraz trening przy wadach postawy.
Pływanie: Style pływackie
Pływanie to bardzo ogólne określenie, ponieważ istnieje wiele różnych styli pływackich. Każdy charakteryzuje się innym poziomem zaawansowania i przynosi inne efekty. Trzeba jednak korzystać ze styli pływackich umiejętnie i wykonywać ruchy poprawnie, by nie nabawić się kontuzji. Każdą z technik można opanować i udoskonalić z czasem niezależnie od wieku. Najlepszym rozwiązaniem jest nauka pod okiem trenera. Do najpopularniejszych należą cztery style klasyczne, czyli grzbietowy, kraul, żabka i motylek. Najszybszym z nich i przynoszącym najszybsze rezultaty jest kraul, który należy do trudniejszych i bardziej wymagających styli.
Ile kalorii spala pływanie?
Niezależnie od tego, jakim stylem pływackim będziemy się posługiwać w trakcie treningu będziemy spalać kalorie. Jednak rodzaj stylu wpływa na intensywność ćwiczeń, a co za tym idzie także na ilość spalonych kalorii. Szacuje się, że w czasie godzinnego treningu style klasycznym spala się około 250 kcal (przy treningu o średniej intensywności). Z kolei najwięcej spala trening z wykorzystaniem kraula, bo w takich samych warunkach jest to około 350 kcal. Znacznie więcej kalorii spalają treningi intensywne, które dedykowane są głównie jako wyczynowe (np. dla sportowców i triathlonistów), bo pozwalają one spalić nawet 800 kcal w trakcie jednej sesji treningowej.