07.05.2019
- Nurkowanie
Nurkowanie – od czego zacząć? Praktyczne porady eksperta.
Nurkowanie jest bardzo ciekawym, a zarazem rozwijającym zajęciem. Nie ma się co dziwić, że z roku na rok coraz więcej osób chce nauczyć się nurkować. Zanim jednak wyruszymy na dalekie wody, warto zapoznać się z podwodnym życiem na kursach. Jak zacząć nurkować? Kto może nurkować? Te pytania pojawiają się już na samym początku. Wiele osób zastanawia się także nad tym, czy nurkowanie jest w ogóle bezpieczne. Przedstawiamy kroki, które powinna podjąć osoba początkująca, jeśli chce skutecznie nauczyć się nurkowania.
Dlaczego warto nurkować?
Nurkowanie jest niezwykle przyjemnym sportem i jest stosunkowo łatwe do nauczenia. Warto jednak podkreślić, że niezbędna jest fachowa wiedza oraz umiejętności, aby nurkowanie było bezpieczne. Najpierw uczymy się pod okiem instruktora, dopiero później myślimy o nurkowaniu w morzach. Tam woda jest zmienna, dlatego nawet w spokojnej wodzie mogą wystąpić prądy wodne czy nagłe zmiany głębokości.
Kurs nurkowania rozpoczyna się od poznania podstawowych zagadnień związanych z fizyką nurkowania. Uczymy się o zmianach ciśnienia związanych z głębokością. Zapoznajemy się także z budową układu oddechowego oraz układu krążenia. Pozwala to zrozumieć mechanizm nurkowych urazów. Niezbędna będzie także wiedza dotycząca tabel dekompresyjnych.
Jak zacząć nurkować?
Nurkować na szerokich wodach mogą jedynie przeszkolone osoby, które posiadają certyfikat nurkowy. W nurkowaniu rozróżniamy stopnie nurkowe oraz specjalizacje. Stopnie to po prostu droga do zdobywania następnych uprawnień. Z kolei specjalizacje to rozwój umiejętności w konkretnych kierunkach, np. nurkowanie w nocy. Stopnie nurkowe mogą nazywać się różnie w zależności od organizacji. Przyjmuje się jednak następujący podział:
- podstawowy stopień nurkowy Scuba Diver czyli (OWD w PADI) – jest to pierwszy stopień. To właśnie na tym etapie uczymy się podstawowej wiedzy, która pozwoli nam bezpiecznie nurkować. Nabywamy także podstawowe umiejętności nurkowe. Dowiemy się, czym są płetwy, maska czy fajka oraz nauczymy się, jak poprawnie korzystać z tego rodzaju sprzętu. Podstawowy stopień uczy nas bezpiecznie nurkować do głębokości ok. 18 metrów.
- zaawansowany stopień nurkowy Advanced Scuba Diver czyli (AOWD w PADI) – to kolejny ze stopni. Na tym etapie zdobywamy dodatkowe doświadczenie, które pozwoli nam nurkować głębiej – przeważnie do ok. 30 metrów. Warto wiedzieć, że po uzyskaniu takiego stopnia, możemy nurkować w warunkach takich, w jakich było prowadzone szkolenie lub w lepszych. Jeśli warunki będą gorsze, konieczne jest nurkowanie z instruktorem.
Kolejne etapy i specjalizacje to dalszy rozwój wiedzy nurkowej. Warto przejść szkolenie z sytuacji awaryjnych pod wodą. Niestety, ale mogą one zdarzyć się każdemu. Czasami może to być wypadnięcie automatu oddechowego z ust, a niekiedy utrata przytomności, która jest bardzo poważna. Pod wodą nie mamy wiele czasu na to, aby zastanawiać się, jak poradzić sobie z danym problemem. Dodatkowo dochodzi stres, który negatywnie wpływa na nasze decyzje. To dlatego kurs czy szkolenie ratownicze – Resescue Diver – nurek ratownik – powinno być niezbędne. Dzięki temu poznamy większość problemów, które mogą przydarzyć się pod wodą oraz nauczymy się je rozwiązywać. Bez wątpienia jest to wartościowa wiedza.
Czy nurkowania można nauczyć się samodzielnie?
Choć nauka nurkowania nie jest trudna, nie można samodzielnie się na nią decydować. Jedyna bezpieczna forma nauki to zajęcia z czynnym instruktorem nurkowania. Istnieją kursy dedykowane dorosłym oraz dzieciom. Dopasowane są indywidualnie do stopnia zaawansowania, dzięki czemu skutecznie możemy nauczyć się nurkować. Do wyboru mamy ścieżkę stopniową lub przyspieszoną. Kursy składają się z części teoretycznej i praktycznej, czyli zajęć w basenie. Zajęcia prowadzone są w różne dni o różnych porach, dlatego można wybrać termin idealny dla siebie. Grupy są niewielkie, dzięki czemu instruktor poświęca nam sporo czasu, a cała atmosfera jest niezwykle przyjazna. To idealna okazja do tego, by nie tylko nabyć nowe umiejętności, ale także poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach.