24.07.2019
- Nurkowanie
Nurkowanie na Zakrzówku – czy na Zakrzówku można nurkować?
Zakrzówek znajduje się w Krakowie w dzielnicy Ruczaj, zaledwie 5 kilometrów od Wawelu. Miejsce dało się poznać jako niezwykle atrakcyjny akwen, który przyciąga nurków przez cały rok. Zalew leży w granicach administracyjnych Krakowa i jest sztucznym tworem, który powstał w 1990 roku w wyniku zalania kamieniołomu, w którym wydobywano wapień. Za turkusowy odcień wody w zbiorniku oraz jej przejrzystość odpowiadają właśnie złoża wapnia, które się tutaj znajdują. Co jeszcze warto wiedzieć o Zakrzówku?
Popularne kąpielisko Krakowian
Choć Zakrzówek od lat przyciąga swoim pięknem, ma również ciemną stronę. Może to dać odpowiedź na pytanie, dlaczego właściwie ogrodzono zalew, co dziwiło wiele osób. Przede wszystkim miejsce przyciągało miłośników zakrapianych imprez w plenerze, które nierzadko kończyły się utonięciem. Stąd ogrodzenie oraz płatny wstęp. Dla nurków wejście kosztowało 30 złotych od osoby, z kolei dla osób, które nie nurkowały oraz dla dzieci poniżej 15 roku życia, które są pod opieką dorosłych, wstęp był darmowy.
Zakrzówek to w zasadzie dwa zbiorniki, które są połączone niewielkim przesmykiem. Ze skałek wapiennych, które otaczają akwen, możemy podziwiać wspaniały widok na Kraków. To właśnie stąd widać Wawel, Kościół na Skałce. Największa głębokość akwenu wynosi ok. 32 metry, choć w zasadzie niewielu nurków schodzi poniżej 20 metrów ze względu na czarną zawiesinę przy dnie, która jest spowodowana przez siarkowodór i bardzo ogranicza widoczność.
Atrakcje Zakrzówka
Na nurków czeka całe mnóstwo atrakcji. Przykładowo, pod wodą na ok. 6 metrze znajdziemy tablicę, która upamiętnia fakt, iż w czasie II wojny światowej w kamieniołomie Zakrzówek pracował Karol Wojtyła. Co ciekawe, papież Polak wiele śladów przeżyć z tamtych czasów uwiecznił w poezji, którą pisał. Jeśli chodzi o warunki termiczne Zakrzówka, są podobne do tych, które panują w większości jezior w Polsce. Można powiedzieć, że woda jest raczej zimna, a termoklina znajduje się na głębokości ok. 3 metrów w maju, z kolei w lecie przemieszcza się na głębokość ok. 7 metrów.
Widoczność jest świetna w zimie, gdyż wynosi 10-15 metrów. W lecie zmniejsza się do poziomu 3-8 metrów, jednak im więcej jest nurków, tym widoczność jest gorsza. W przypadku fauny i flory, w Zakrzówku możemy zobaczyć olbrzymie płocie i ławice okoni, które oswoiły się z obecnością nurków, więc nie są płochliwe. Możemy także trafić na naprawdę pokaźne szczupaki. Zakrzówek wyróżnia się także ramienicami i zatopionymi drzewami.
Jak dojechać na Zakrzówek?
Jak zostało wspomniane, Zalew Zakrzówek znajduje się w Krakowie. Jadąc od ronda Grunwaldzkiego, należy skręcić w ul. Monte Cassino, kolejno w Kapelankę, zaś z Kapelanki skręcamy w prawo w ul. Kobierzyńską, a następnie, po ok. 150 metrach, skręcić w prawo w ul. Ruczaj, po ok. 400 skręcamy w prawo i dalej jedziemy prosto do bramy wjazdowej.
Czy Zakrzówek jest zamknięty?
W maju 2019 na wejściach na plażę w kamieniołomie, a także na głównym zejściu nad wodę, gdzie znajduje się centrum nurkowe Kraken, pojawiły się kłódki. Jak poinformowali urzędnicy Zarządu Zieleni Miejskiej, to był etap przejściowy. Kraken nie jest już zarządcą terenu, z kolei gmina w tamtym momencie jeszcze go nie przejęła. Proces ten trwał kilka dni, po czym Zakrzówek znów stał się dostępny. Nie trwało to jednak długo, bowiem ruszyły prace związane z powstawaniem Parku Zakrzówek. Cały akwen ma być, niestety, zamknięty aż na dwa lata. Obecnie Zakrzówek nie jest dostępny jako teren do nurkowania.
Zabezpieczone zostaną skały kamieniołomu nad powierzchnią wody. Cały teren ma być zabezpieczony, a odpowiadać będzie za niego wykonawca. Jak zostało zapowiedziane, kąpielisko Zakrzówek ma zostać otwarte ponownie w 2021 roku, z kolei cały Park Zakrzówek ma być gotowy dopiero w 2023 roku.