18.07.2019
- Nurkowanie
- Pływanie dla dzieci
Nurkowanie dla dzieci – czy to jest bezpieczne?
Temat nurkowania dla dzieci wzbudza sporo kontrowersji. Osoby, które sceptycznie podchodzą do nurkowania, zastanawiają się nad tym, czy nie wpłynie to negatywnie na rozwój dziecka, czy jest to w zasadzie bezpieczny sport. Doświadczeni nurkowie od dawna prowadzą kursy dla dzieci. Wystarczy spojrzeć na uśmiechnięte twarze maluchów, by zrozumieć, że nurkowanie sprawia im ogromną frajdę.
Po co uczyć dzieci nurkowania?
Po co w zasadzie uczyć dziecko nurkowania? Czy jest to przydatne? Bez wątpienia, tak! Nurkowanie może stać się prawdziwą pasją dziecka, angażującym zajęciem, które sprawia ogrom radości. Jeśli nurkowanie będzie podparte odpowiednim przygotowaniem, będzie także komfortowe i bezpieczne.
Dlaczego warto uczyć się nurkowania? Powodów jest wiele:
- nurkowanie jest świetną, zdrową i rozsądną alternatywą dla siedzącego trybu życia, zachęca dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu,
- nurkowanie to dodatkowe zajęcie dla osób, które mają inne hobby związane z wodą, np. pływanie, żeglowanie,
- jeśli dziecko nauczy się nurkować, możemy wybierać się na rodzinne nurkowania, które są doskonałą okazją do wartościowego spędzania wolnego czasu, np. w weekendy czy podczas wakacji,
- nauka nurkowania stymuluje rozwój ciała dziecka, a także jest wyzwaniem intelektualnym oraz uczy poszanowania dla środowiska wodnego.
Nurkowanie dla dzieci krok po kroku
Naukę nurkowania można rozpocząć praktycznie od pierwszych miesięcy życia. Pasja zapoczątkowana w dzieciństwie może trwać przez całe dorosłe życie. Ważne, aby wiedzieć, że naukę nurkowania wyróżnia “modułowość”. Co to oznacza w praktyce? Modułowy charakter przekłada się na to, że dziecko uczy się określonych tematów związanych z nurkowaniem według własnych preferencji. Największe organizacje nurkowe oferują szkolenia właśnie w takiej formie. To nurkujący może wybierać rodzaje specjalizacji, które będą dopasowane do poziomu wyszkolenia oraz własnych zainteresowań bądź predyspozycji. Nauka nurkowania dla dzieci może przybierać różne formy.
Najważniejsze są początki. Wszelkie żywe istoty – rośliny i zwierzęta – wzięły swój początek z morza. Jeśli w ten sposób spojrzymy na organizmy ludzkie, zauważymy, że chęć nurkowania jest czymś więcej niż tylko zwykłym hobby. Potrzeba kontaktu z wodą to dla ludzi naturalne zjawisko. Co ciekawe, ludzki embrion składa się w 97% z wody. W organizmie noworodka zawartość wody jest większa niż w przypadku osoby dorosłej i wynosi 80%. Człowiek jeszcze przed przyjściem na świat przechodzi podwodny trening. W końcu otoczenie embrionu, płyn owodniowy i łożysko, ułatwia wymianę substancji odżywczych, a także umożliwia oddychanie. Dziewięć miesięcy właśnie w takich warunkach sprawia, że dziecko posiada odruchy, które znacząco ułatwiają przebywanie w wodzie. Przykładem może być odruch na nurkowanie związany ze wstrzymaniem oddechu po zanurzeniu w wodzie bądź odruch kopania nogami. Jak widać, warto zapisać dziecko na kurs nurkowania. Doświadczeni instruktorzy dobiorą odpowiedni harmonogram do umiejętności i możliwości dziecka.
Czy nurkować razem z dzieckiem?
Bardzo często pojawia się pytanie, czy rodzic powinien nurkować razem z dzieckiem, czy może lepiej będzie, gdy dziecko będzie nurkowało bez rodzica? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby równolegle rodzic robił kurs nurkowania. Dzięki temu zrozumie sport, a później wspólnie z dzieckiem będzie mógł podbijać podwodny świat. Kursy nurkowe przeważnie mają luźny program, dlatego bez trudu możemy wpasować lekcje w codzienny harmonogram. Kurs może być robiony oddzielnie, natomiast później pod okiem instruktora rodzice mogą nurkować razem z dziećmi. Często nurkowanie staje się nawet rodzinną pasją. Nie trzeba się także martwić o bezpieczeństwo swoich pociech, gdyż kursy prowadzone są przez doświadczonych instruktorów.