03.10.2022
- SUP Kraków
Nauka poprawnego wiosłowania na SUPie. Co warto wiedzieć?
SUP, czyli Stand Up Paddling, to coraz popularniejszy sport wodny. Uprawiany jest na świeżym powietrzu, a sezon trwa w tym przypadku od marca/kwietnia do września. Nie należy on do trudnych, a opanowanie podstaw jest możliwe nawet już po jednej lekcji kursu pływania na SUPie. Przy rozpoczynaniu, jak i przez całą przygodę z SUPem, warto mieć w pamięci kilka przydatnych rad.
Sposób pływania ma znaczenie
Trzeba liczyć się z tym, że warunki na i w wodzie są inne, niż na ziemi. Z tego powodu należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu ciała na desce, by nie wpaść do wody. Może jednak zdarzyć się, że mimo prawidłowego wykonywania ruchów i pozycji spadniemy z deski. Najczęściej jest to wynik zaczepienia piórem wiosła o dno lub podwodne przeszkody, co zdarza się w większości na płytkiej wodzie. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczynanie i kończenie pływania w pozycji klęczącej na desce. To także pozycja odpowiednia do początkowej nauki pływania na SUPie.
Wiosłowanie popłaca
Jak większość sportów wodnych także SUP wiąże się z odpowiednio przeznaczonym dla niego sprzętem. Obejmuje on specjalne wiosło o zakrzywionym kształcie pióra, które przymocowane jest do rączki pod kątem. Na początku zalecane jest korzystanie z wiosła z możliwością ustawienia długości rączki.
Wiosło należy właściwie trzymać i odpychać się nim, by móc przemieszczać się na desce. Należy je uchwycić tak, by po podniesieniu rąk z wiosłem nad głowę łokcie znajdowały się w ustawieniu pod kątem 90 stopni. Wiosłować należy naprzemiennie – raz z prawej, raz z lewej strony. Zakrzywiona część pióra powinna w tym czasie być skierowana do przodu.
Krok 1 – Zanurzenie
Wiosłowanie należy rozpocząć od odpowiedniej postawy. W tym celu należy wyprostować plecy i pochyli się lekko do przodu. Następnie pióro wiosła zanurzamy w całości w wodzie. Rączka wiosła powinna znajdować się w pozycji prostopadłej do tafli wody na tyle, na ile jest to możliwe. Pionowy układ pozwala na uzyskanie większej mocy z każdego pociągnięcia wiosła, co przekłada się na szybsze i płynniejsze poruszanie.
Krok 2 – Faza Mocy
Wiadomo, że im więcej skumulowanej siły w rdzeniu, tym szybciej będziemy płynąć. W celu zwiększenia mocy należy zaangażować w procesie wiosłowania wszystkie mięśnie. Ramiona powinny pozostawać w pozycji prostej. Jedna dłoń powinna znajdować się na górze trzonu wiosła, zaś druga w jego połowie. Górne ramię i rdzeń powinny wykonywać pełen zakres ruchu, nie tylko ramiona. Jednak główne napięcie znajduje się w rdzeniu przy wzbieraniu mocy.
Krok – Zwolnienie
Po zakończonej fazie mocy należy powrócić do pozycji wyjściowej. W tym celu pióro wiosła powinno wynurzyć się z wody naturalnie. Po zwolnieniu należy ustawić wiosło z powrotem do przodu ciała. Następnie ponowić pociągnięcie wiosła, które ma przybierać za każdym razem formę jednego, płynnego ruchu.
Miejsce do pływania
SUP uprawia się na świeżym powietrzu, więc ważne jest miejsce, które wybierzemy. Najlepiej wybierać, szczególnie na początku przygody z SUP, zabezpieczone i spokojne – na przykład zbiorniki wodne i zalewy. Chodzi o to, by tafla wody była spokojna i umożliwiała łapanie równowagi w trakcie pływania na stojąco. Lepiej sprawdzą się miejsc, gdzie nie ma silnego wiatru i dużych fal.
Bardziej doświadczeni mogą oczywiście pokusić się na bardziej wymagające warunki, jak rzeki czy pływanie na morzu. Jednak wymaga to pewności w staniu na desce, wiedzy i doświadczenia w sytuacji, gdy z deski się spadło i trzeba na nią wrócić. Takiego doświadczenia najlepiej nabrać pod czujnym okiem instruktora i ratownika na kursie pływania n SUPie.