Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

Nauka pływania na desce SUP: Układ ciała i ruchy

W większości sportów ogromne znacznie ma odpowiedni układ ciała i poprawne wykonywanie ruchów. Nie tylko wpływa to na efektywność ćwiczeń, ale także chroni przed kontuzjami. To samo dotyczy sportów wodnych, a w tym pływania na desce SUP. Przy sporcie, jakim jest Stand Up Paddling konieczne jest wykorzystywanie pełnego zakresu ruchów, dla jak najlepszych efektów. W efekcie technika pływania stanie się bardziej dopracowana, poruszanie szybsze i płynniejsze, a ciało silniejsze.

Poprawna postawa na desce SUP

Kluczem do pływania na desce SUP jest poprawna postawa, która umożliwia nie tylko stanięcia na desce, ale także zachowanie równowagi i kontroli przez całą sesję pływania. Pozwala także na lepsze operowanie wiosłem, co przekłada się na niższy poziom zmęczenia oraz szybsze poruszanie po wodzie.

W jakiej pozycji stanąć na desce SUP?

Pływanie na SUPie opiera się na staniu na desce w pozycji pionowej, lecz do tego etapu należy dochodzić stopniowo. Z tego powodu początkowo wiosłuje się na leżąco, a następnie w pozycji klęczącej. Dopiero po tym przechodzi się do stania na desce, ale zachowanie równowagi wymaga praktyki i przyzwyczajenia się do warunków na wodzie, a przede wszystkim odpowiedniej postawy na desce. Najczęstszym błędem jest ustawianie się w złym miejscu, czyli zbyt mocno na przodzie lub za daleko do tyłu na desce. W efekcie deska może stać się niestabilna, a użytkownik utracić balans w czasie rozpędu.

Najlepszym miejscem jest centrum deski, czyli jej środkowy punkt. Środek można ocenić na podstawie uchwytu do przenoszenia, ponieważ ten w większości desek znajduje się na ich samym środku. Podczas stania uchwyt powinien znaleźć się między stopami. W tym czasie stajemy na lekko ugiętych kolanach – tak, by widoczne były palce stóp. Plecy przez cały czas powinny pozostawać w pozycji prostej. W czasie każdego pociągnięcia wiosłem napięcie powinno angażować cały rdzeń. Wzrok zawsze skupiamy na horyzoncie. 

Jak należy ułożyć stopy na SUPie?

Podstawą do utrzymania równowagi na ruchomej desce są odpowiednio ustawione stopy. Należy je rozstawić po obu stronach uchwytu deski na szerokość ramion. Stopy rozchylamy do zewnątrz pod kątem około 15 stopni. Ciężar ciała powinien zawsze rozkładać się równomiernie na obie stopy, które przez cały czas powinny być płasko przyczepione do deski SUP.

Jak prawidłowo trzymać wiosło SUP?

Do poruszania się na desce SUP niezbędne jest specjale wiosło, które należy także odpowiednio trzymać. W innym przypadku poruszanie się będzie trudniejsze i mniej efektywne, a dodatkowo może powodować ból pleców, braków czy ramion. 

Wiosło należy uchwycić jedną dłonią na górze trzonu, zaś drugą w jego połowie. Jeżeli podniesiemy wiosło nad głowę to łokcie powinny znaleźć się w pozycji pod kątem prostym. W trakcie wiosłowania trzon wiosła powinien być prostopadle do tafli wody, na ile to możliwe. Z kolei siła wypychania wiosła powinna pochodzić z pełnego zakresu ruchu, czyli górnego ramienia i rdzenia, nie tylko ramion.