23.09.2019
- Pływanie
- Pływanie dla dzieci
Nauka pływania dla dzieci – od czego zacząć?
Pływanie jest niezwykle cenną umiejętnością dla dzieci. Co ciekawe, już nawet nasi przodkowie w IX wieku p.n.e uczyli dzieci, jak odpowiednio utrzymywać się na wodzie. Przez bardzo długi okres pływanie nierozerwalnie łączyło się z myślistwem i rybołówstwem. Obecnie traktuje się je jako przyjemność, a także doskonały sposób na to, aby zachować zdrowie i atrakcyjną sylwetkę. Często pływanie służy również do rehabilitacji. Jak zachęcić naszą pociechę, aby zechciała uczyć się pływania?
Oswajanie dziecka z wodą
Zanim zaczniemy uczyć dziecko różnorodnych technik pływania, pierwszym krokiem jest oswojenie go z wodą. Początkowo możemy wykorzystać wannę w domowej łazience lub lekcje nauki pływania. Jeśli nie dysponujemy wanną, kupmy niewielki dziecięcy basen. Kupmy specjalne gadżety, które dodatkowo zachęcą malucha do zabawy w wodzie, np. statki, piłeczki, bańki mydlane. Dopiero później wprowadzamy stopniowo zamaczanie głowy, wprowadzamy ćwiczenia oddechowe. Dzieci bardzo często boją się lania wody na głowę. Jeśli przyzwyczaimy do tego swoją pociechę, będzie to spory sukces. Oczywiście pamiętajmy o metodzie małych kroków. Maluch musi mieć czas na oswojenie się z wodą. Jeśli boimy się robić to samodzielnie, skorzystajmy z odpowiednio przygotowanego kursu dla dzieci.
Lekcje na basenie
Dzieci najczęściej rozpoczynają naukę pływania na basenie w wieku ok. 5-7 lat. Pierwszym etapem jest oswojenie się z wodą. Dziecko powinno potrafić opanowywać umiejętność długiego wydechu, a także swobodnie zanurzać głowę. Na tym etapie ćwiczy się także proste ruchy najczęściej w płytkiej części pływalni, np. biegi, podskoki. Nauczyciel przeważnie podczas pierwszych lekcji opowiada również o zasadach zachowywania się na basenie, nawykach higienicznych oraz doborze odpowiedniego stroju. Dzieci powinny mieć prawidłowo dopasowane kąpielówki lub strój kąpielowy, okularki i czepek. To bardzo ważne dla zapewnienia komfortu podczas zajęć pływackich.
Odpowiednie wsparcie dla dziecka
Rodzice powinni okazywać wsparcie dziecku podczas nauki pływania. Przynajmniej na początku zaleca się aby rodzice towarzyszyli maluchowi w trakcie zajęć pływackich. Absolutnie nie powinno się wywierać na dziecku presji. Zbyt wysokie wymagania dotyczące postępów dziecka sprawiają, że szybko traci ono chęć nauki, a zajęcia pływackie po prostu źle mu się kojarzą. Najlepsze efekty dziecko osiągnie wtedy, gdy nauka pływania będzie dla niego zabawą. Sam proces może trwać czasami latami, jednak z pewnością jest tego wart. Dopiero, gdy dziecko zapozna się z trenerem, a także nabierze pewności siebie, rodzice mogą śledzić postępy z trybun. Kluczowa jest cierpliwość, motywacja, chwalenie za odniesione sukcesy. Rodzice w ten sposób okażą dziecku wsparcie.
Wspólna nauka pływania
Najlepiej jest rozpocząć naukę pływania w wieku kilku lat, jednak nie tylko dzieci mogą się uczyć. Dorośli także mogą zdecydować się na opanowanie tej umiejętności. Często dorosłe osoby mają traumę i obawiają się wejścia do wody. W takich sytuacjach instruktor musi wykazać się odpowiednim podejściem, okazać wsparcie, a także postawić na przygotowanie psychiczne. Ćwiczenia są dopasowane do wieku kursanta, a także jego sprawności fizycznej i już posiadanych umiejętności. Na naukę pływania nigdy nie jest za późno, dlatego nie warto się zrażać.
Dyscyplina i cierpliwość
Kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście oraz cierpliwość. Uczymy się pływania stopniowo, zdobywając kolejne umiejętności. To gwarancja, że w przyszłości pływanie nie będzie dla nas problemem. Każdy robi postępy w swoim czasie, dlatego nie wywieramy presji na dzieciach. Maluchy często potrzebują nieco więcej czasu, aby wyćwiczyć właściwe ruchy. Dobre chęci, wsparcie czy motywacja z pewnością okażą się pomocne na każdym etapie nauki.