22.07.2019
- Pływanie
- Pływanie dla dzieci
Najpopularniejsze style pływackie, które trzeba znać – TOP 5
Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że pływanie jest jedną z najzdrowszych form aktywności fizycznych. Pływać można już od najmłodszych lat, co może zaowocować pasją na całe dorosłe życie. Wbrew pozorom, pływanie nie jest jednak wcale prostą sztuką do opanowania. To dlatego warto uczyć się od podstaw pod okiem instruktora. Samodzielna nauka pływania może skutkować nabraniem złych nawyków, które sprawiają, że nie jesteśmy dobrzy technicznie, a dodatkowo możemy nabawić się kontuzji. Bezpieczne pływanie jest niezwykle zdrowe. Na pływanie powinny decydować się szczególnie osoby z problemami kręgosłupa, przeciążonymi stawami. To dyscyplina sportowa zarówno dla młodych, jak i seniorów.
Jeśli chodzi o pływanie, rozróżniamy kilka stylów. Można wybrać te najbardziej popularne, jak styl klasyczny, lub zdecydować się na bardziej złożone style, których opanowanie wymaga niezwykłej sprawności i znajomości pozostałych stylów, np. styl motylkowy, gdzie liczy się koordynacja pracy nóg i rąk.
Styl klasyczny, czyli żabka
Styl klasyczny, który bardzo często jest nazywany żabką, to jeden z najbardziej popularnych stylów pływania. Nie oznacza to jednak wcale, że jest prosty do opanowania. Styl ten wymaga świetnej synchronizacji pracy nóg i rąk. Przeważnie na basenach aż 80% osób pływa tym stylem błędnie. Co to oznacza? Chodzi o zbyt zamaszyste ruchy rękami oraz głowę w wodzie, która jest zadarta do góry. Pływamy na brzuchu, zanurzając i wynurzając głowę z wody. Równo z wynurzeniem powinno nastąpić odepchnięcie ramion i nóg na boki. Dłonie zataczają łuk, a nogi w fazie napędowej muszą być ustawione pod kątem prostym w stosunku do łydek. W fazie, w której przygotowujemy się do kopnięcia, nogi powinny być skierowane do wewnątrz. Żabka to wymagający styl, jednak świetnie rozwija mięśnie nóg i górnych partii ciała.
Styl dowolny, czyli kraul
Kraul to styl, w którym pływamy na brzuchu. To najszybszy ze wszystkich stylów pływackich. Nogi są wyprostowane i cały czas pracują. Z kolei ręce naprzemiennie przenosimy nad wodą, zagarniając ją pod siebie. Praca nóg zaczyna się już od ud, a stopy są skierowane do wewnątrz. Jeśli chodzi o kraul, bardzo ważne jest, aby praca nóg była jednostajna. W tym przypadku to właśnie nogi odpowiadają za stabilność podczas pływania. Kraul angażuje partie mięśni rąk, barków i nóg. Jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, będzie to bardzo dobry wybór. Odchudzanie poprzez pływanie jest korzystne dla ciała, gdyż nie obciąża stawów, tylko pomaga je rozluźnić.
Styl grzbietowy
Styl grzbietowy jest jednym z łatwiejszych do opanowania stylów pływania. Leżymy na plecach, dlatego nasza twarz nie jest zanurzona w wodzie. Podobnie, jak w przypadku kraulu, mamy do czynienia z intensywną pracą nóg. Ręce pracują naprzemiennie. Dłoń jest ułożona w pozycji płaskiej, kciuk najpierw wynurza się z wody, a po ruchu do wody zanurza się jako pierwszy mały palec. Nogi powinny być rozluźnione. Styl grzbietowy znacząco poprawia mięśnie nóg, a także te mięśnie, które odpowiadają za stabilizację ciała. Styl ten poleca się również kobietom w ciąży. Pomaga ukoić ból, rozluźnić plecy.
Styl motylkowy, czyli delfin
Najbardziej wymagającym stylem pływackim jest delfin. Przeznaczony jest wyłącznie dla osób zaawansowanych i profesjonalistów. Aby poprawnie pływać stylem motylkowym, ręce i nogi muszą być na tyle mocne, aby poprawnie wykonywać ruchy. Ruch, który wykonujemy podczas pływania, kojarzy się z ruchem delfina – stąd jego nazwa. Pod wodą odbywa się kopnięcie, z kolei ręce w odbywają równoległy ruch w momencie wynurzania głowy, z kolei po zanurzeniu rąk, prowadzi się je do tyłu i rozpoczyna kolejny cykl. Styl motylkowy jest trudny. Delfin jest zaliczany do jednego z najszybszych stylów pływackich.
Piesek
Piesek jest najprostszym stylem pływackim, który swoją popularnością cieszy się szczególnie wśród dzieci, które dopiero uczą się pływać. Jest to także najstarsza technika pływania. Uważa się, że ten styl był znany już w czasach starożytnych. Przodkowie prawdopodobnie nauczyli się go przez obserwację zwierząt. Technika pływania pieskiem jest łatwa do opanowania ze względu na swoją intuicyjną. osoba leży na wodzie klatką piersiową do dołu i porusza rękami w górę i w dół, zataczając przy tym małe kółka. Nogi pracują naprzemiennie wykonując pionowy ruch nożycowy. Piesek to styl dość wolny i mało praktyczny, jednak jego atutem jest płynność.