16.11.2022
- SUP Kraków
Na co jest dobre pływanie?
Pływanie powszechnie uważane jest za jedną z najzdrowszych i przynoszących najszybsze efekty form treningu. Jednak pływanie to nie tylko ćwiczenie mięśni, ale także relaks. Dyscyplina przenosi wiele korzyści i wcale nie trzeba jej uprawiać na poziomie profesjonalistów. Dodatkowo, pływanie pozostawia wiele swobody i możliwości, gdyż obejmuje wiele styli pływackich. Ta dyscyplina oferuje ci wielowymiarowy trening dla każdego.
Prozdrowotne korzyści z pływania
Pływanie jest sportem, który zapewnia wiele możliwości. Intensywność i rodzaj treningu można dopasować z łatwością do własnych potrzeb i umiejętności. Pływanie stanowi przy tym trening dla całego ciała, ponieważ angażuje mięśnie różnych grup. Przynosi to wiele korzyści dla zdrowia i organizmu.
Po pierwsze, pływanie jest formą treningu, ale także relaksu. Monotonne, powtarzalne ruchy pozwalają uwolnić umysł od nadmiernego myślenia. Dodatkowo, środowisko wodne działa relaksująco. W czasie ćwiczeń wytwarzane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które powodują stan zadowolenia, spokoju i relaksu.
Kolejnym plusem jest działanie samego środowiska wodnego na organizm. W wodzie siła oddziaływania grawitacji jest mniej odczuwalna, więc wykonywanie ruchów jest łatwiejsze i lżejsze. W efekcie zmniejsza się napięcie ciała, szczególnie w okolicy ramion, szyi i pleców. Kręgosłup i stawy zostają odciążone, co w konsekwencji może pomóc zmniejszyć dolegliwości bólowe z nimi związane oraz uczucie ciężkości i sztywności. Mimo zmniejszenia napięcia w ciele, pływanie angażuje mięśnie do intensywnej pracy. W rzeczywistości ćwiczą w trakcie pływania wszystkie grupy mięśni, które muszą reagować na nietypowe środowisko i opór wody. Dzięki temu mięśnie są rzeźbione szybciej.
Pływanie wpływa także na wzmocnienie organizmu. Zwiększona zostaje bowiem wydolność i pojemność płuc, dzięki konieczności regulowania oddechu. Ten rodzaj treningu dobrze oddziałuje również na układ krwionośny. Poprawia krążenie i pracę serca, a jednocześnie w efekcie wzmacnia system odpornościowy organizmu.
Pływanie: Korzyści
Chcąc pływać zimą należy pamiętać przede wszystkim o tym, że po wyjściu z wody organizm będzie wychłodzony. Ważne jest, by mieć ze sobą ciepłe, wygodne ubrania. Odzież powinna być luźna i łatwa do założenia. Konieczny do pływania będzie także strój kąpielowy – nie różni się on od tego letniego, ale dodatkowo należy także wyposażyć się w zatyczki do uszu, czepek silikonowy albo neoprenowy i gogle. Czepek materiałowy będzie nasiąkał wodą, co może powodować dyskomfort i narażać na negatywne skutki zimnej wody, jak za szybkie wychłodzenie organizmu, ból, zaburzenia orientacji. Warto pamiętać, że poprzez głowę ucieka najwięcej ciepła z organizmu.
Kolejnym niezbędnym elementem są klapki albo buty neoprenowe. Będą chronić stopy po wyjściu z wody przed skaleczeniami i odmrożeniem. Niezbędny będzie też ręcznik – musi być on chłonny i gruby – np. frotte. Warto też wyposażyć się w wodoodporny zegarek ze stoperem. Najlepszy będzie zegarek z wyświetlaczem. Ostatnim z podstawowych elementów ekwipunku będzie termos z gorącym napojem, np. rozgrzewającą herbatą. Ani przed ani po pływaniu nie należy spożywać alkoholu, ponieważ jego działanie rozgrzewające jest złudne – w rzeczywistości sprawia, że tracimy ciepło szybciej. Pić należy powoli i małymi łykami.