14.02.2023
- Nurkowanie
- Pływanie
Korzyści z nauki pływania
Pływanie nie bez powodu jest jedną z najpopularniejszych i polecanych dla osób w każdym wieku form aktywności. Poza ogólnym wpływem na zdrowie i kondycję przynosi ze sobą także wiele innych korzyści bezpośrednich i pośrednich, wynikających z umiejętności pływania. Warto naukę pływania rozpocząć już za młodu, choć w tym przypadku nigdy nie jest zbyt późno.
Nauka pływania – pierwsze kroki
Nauka pływania wbrew pozorom nie jest trudna, lecz wymaga czasu. Początki mogą sprawiać trudności, a z każdą kolejną próbą pływanie będzie coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Pierwsze kroki powinny opierać się na oswajaniu z wodą i środowiskiem wodnym. Różni się ono od lądowego, ponieważ w wodzie oddziaływanie grawitacji jest inaczej odczuwalne, podobnie jak opór otoczenia. Należy pamiętać, że zbyt duża pewność siebie na początku może być równie niebezpieczna, co strach przed wodą. Oswajać należy się stopniowo i najlepiej pod okiem doświadczonego trenera, który nie tylko będzie służył wiedzą teoretyczną i praktyczną, ale także pomocą w razie potrzeby. Wprawiony pływak będzie w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo w czasie nauki. Na tym etapie przydatne okażą się deski piankowe i wałki do pływania.
Po przyzwyczajeniu się do środowiska wodnego można rozpocząć prawdziwą naukę, czyli poznawać style pływackie. Nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę i zabierać za trudne, dynamiczne style, jak kraul czy motylek. Pierwszy styl powinien być łatwy do opanowania i skoordynowania ruchów, np. styl grzbietowy. Trener z pewnością pomoże dobrać odpowiedni styl do naszych umiejętności i możliwości, a także tempo nauki.
Korzyści z nauka pływania
Nauka pływania przynosi ze sobą wiele korzyści. Począwszy od tego, że jest to forma aktywności, poprzez wpływ na ciało i umysł, a na wielu możliwościach na dalszy rozwój skończywszy.
Po pierwsze, pływanie jest możliwe dla osób w każdym wieku i w zasadzie każdej kondycji zdrowotnej. Nie obciąża stawów i kręgosłupa, lecz je uelastycznia i wzmacnia, więc polecane jest także jako forma rehabilitacji. W przypadku dzieci pływanie ma również korzystny wpływ na ich rozwój i motorykę, dodatkowo zapobiegając schorzeniom kręgosłupa i wadom postawy.
Nauka pływania wpływa na całe ciało i umysł. Woda ma działanie wyciszające i relaksujące, co pozwala odpocząć i opróżnić umysł na chwilę. W efekcie zmniejsza się stres, ale także napięcie mięśniowe. Z kolei w czasie pływania zaangażowane są mięśnie całego ciała, co pomaga zwiększyć zakres ruchów, polepszyć koordynację, a także wysmuklić sylwetkę. Pływanie poprawia także pracę narządów i układów wewnątrz organizmu, np. krwionośnego.
Nauka pływania – co dalej?
W przypadku pływania możliwości do dalszego rozwoju jest wiele. Można opanowywać kolejne style pływackie o bardziej zaawansowanym układzie ruchów. Jednak umiejętność pływania otwiera drzwi do zupełnie odmiennych hobby. Dzięki oswojeniu z wodą i podstawowym umiejętnościom pływackim można rozpocząć uprawianie różnorodnych sportów wodnych. Wybór jest szeroki – żeglarstwo, kajakarstwo, SUP, windsurfing, kitesurfing, snurkowanie i nurkowanie ze sprzętem, narty wodne i znacznie więcej.