17.10.2019
- Pływanie
- Pływanie dla dzieci
Kompletowanie sprzętu do nurkowania
Jeśli dopiero zapisujemy się na kurs nurkowania, nic nie musimy kupować. Zapewne podczas kursu dowiemy się, co będzie potrzebne lub skorzystamy ze sprzętu z wypożyczalni. Na tym etapie musimy jednak wiedzieć, o jakich elementach trzeba pomyśleć, jeśli na poważnie chcemy podejść do przygody z nurkowaniem. Podczas pierwszego kursu OWD, a zdarza się również, że podczas AOWD, sprzęt jest dostarczany przez szkołę nurkowania. Chcąc zadbać o swoją wygodę, a zarazem o bezpieczeństwo, podczas kursu Open Water Diver, pamiętajmy o poniższych wskazówkach.
Zakup ABC, czyli maska, rurka oraz płetwy
Nie ulega wątpliwości, że każdy człowiek jest inny, dlatego sprzęt musi być dopasowany do jego potrzeb oraz komfortu. Przede wszystkim maska musi być dobrze dopasowana do twarzy danego nurka. Zaparowana czy przeciekająca maska to prawdziwa zmora, która potrafi zabrać całą radość płynącą z nurkowania. Płetwy paskowe także muszą być wygodne i dopasowane do buta użytkownika. I tutaj ważna wskazówka – wraz z płetwami paskowymi warto dodatkowo kupić wygodne buty. Dobieramy je tak, aby oprócz wysokiej jakości, zwracać uwagę na wygodę. Najpewniej będziemy z nich korzystać przez długi czas, więc ma to spore znaczenie.
Gdy już dopasowaliśmy odpowiedni sprzęt ABC, nurkujemy zawsze z wybraną przez nas maską oraz płetwami. Gdy będziemy przygotowywać się na kursie, nie będziemy musieli szukać sprzętu, z którego korzystaliśmy ostatnio. Zawsze będziemy mieć podobne uczucie podczas nurkowania, posiadając swoje podstawowe wyposażenie. W takim przypadku musimy liczyć się z kosztem ok. 1000-1500 złotych.
Komputer do nurkowania
Podczas kursów nurkowania raczej nie otrzymamy komputera. Jeśli nawet, to będą na nim logi nurkowań innych osób. To dlatego warto wyposażyć się w swój własny komputer do nurkowania. Jeśli będziemy go mieć przy sobie zawsze podczas nurkowania, będzie zbierał wyłącznie nasze odczyty z nurkowań. To bez wątpienia istotny element, który dba o bezpieczeństwo danego nurka.
Nawet wtedy, gdy wyjeżdżamy na wakacje i planujemy nurkować, zawsze istnieje możliwość wypożyczenia ABC, butli, kamizelki, skrzydła. Raczej nie istnieje wiele miejsc, w których wynajmiemy komputer do nurkowania. To niezwykle przydatne urządzenie szczególnie podczas głębszych nurkowań. Będzie również pomocnym partnerem podczas dekompresji. Pomoże nam skalkulować średnie zużycie powietrza oraz powie nam, na ile minut nam go pozostało w butli. Proste komputery można kupić za ok. 700 zł, z kolei bardzo zaawansowane modele to koszt rzędu kilku tysięcy złotych.
Pierwszy automat
Warto również zaopatrzyć się w swój pierwszy automat. To bardzo osobista rzecz, gdyż oddychamy za pomocą automatu, a ustnik wkładamy do ust. Automat można często wypożyczyć w zestawie z butlą, gdy decydujemy się na nurkowanie podczas wakacji. Jeśli jednak na poważnie myślimy o przygodzie z nurkowaniem, bez wątpienia zakup własnego automatu to dobre rozwiązanie. Za komplet trzeba zapłacić ok. 2000-3000 złotych.
Skrzydło i pianka
Na liście zakupowej dla początkującego nurka powinny się także znaleźć skrzydło do nurkowania i pianka. Wiele zależy od indywidualnych preferencji danego nurka, jednak posiadanie własnej pianki, która jest idealnie dopasowana, to spory plus. Skrzydło można kupić za ok. 1700 złotych, jednak jeśli chcemy, aby było naprawdę dobrej jakości, trzeba liczyć się z kosztem ok. 3000 złotych. Z kolei pianka na zimne wody to koszt ok. 2000 złotych za komplet.
Dopiero na samym końcu możemy przemyśleć zakupienie własnej butli, noża, pasa balastowego oraz szeregu innych dodatków, które ułatwią nam nurkowanie. Choć koszt jest nieco wysoki, warto pamiętać, że posłuży nam przez długi czas. Nasze upodobania co do nurkowania zmieniają się z biegiem czasu, więc później możemy wymieniać elementy w zależności od wyzwań, jakie przed sobą stawiamy.