Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę pływania?

kiedy najlepiej

Pływanie jest jedną z aktywności fizycznych polecanych dla osób z różnych grup wiekowych, niezależnie od ich stanu zdrowia. Pływanie zaleca się często także, jako formę rehabilitacji. Jednak poza prozdrowotnymi aspektami, jest to także po prostu praktyczna umiejętność. Okazuje się, że najlepszym okresem na rozpoczęcie jej nauki jej przedział między 2-5 lat. Dzieci mają najlepsze warunki, ponieważ nie mają jeszcze blokad na tle psychicznym i reakcji wyuczonych. Im starsze dziecko, tym więcej lęków, zahamowań i obaw. To sprawia, że proces oswajania ze środowiskiem wodnym i nauki pływania może się znacznie wydłużać.

Pływanie w wieku niemowlęcym

To, co może zaskakiwać to fakt, że pływać potrafią niemowlęta. Już od drugiego miesiąca życia można rozpocząć oswajanie dziecka z wodą i przygotowania do nauki pływania. Niemowlęta mają jeszcze w pamięci środowisko z brzucha matki, w którym przez 9 miesięcy żyły w otoczeniu płynów owodniowych. To sprawia, że są przyzwyczajone do środowiska wodnego i mają jeszcze reakcje automatyczne w takich warunkach – zamknięte oczy i usta. Odruch ten zaczyna zanikać koło 6 miesiąca życia.
Oczywiście, w tak młodym nauka pływania opiera się przede wszystkim na oswajaniu dziecka z wodą, ponieważ jego ruchy są jeszcze nieskoordynowane. Niemowlę nie jest w stanie także unosić się na wodzie ze względu na dysproporcję pomiędzy głową i resztą ciała. Może jednak z pomocą rodziców nurkować.
Pierwszy kontakt z wodnym środowiskiem wieku niemowlęcym stymuluje rozwój ruchowy i poprawia koordynację ruchów. Jest także źródłem nowych bodźców i wpływa na wzrost odporności. Dodatkowo, dzięki temu dziecko rozwija się szybciej w porównaniu do innych rówieśników. Najważniejszym jednak elementem jest budowanie więzi pomiędzy dzieckiem i rodzicem oraz umacnianie poczucia bezpieczeństwa u dziecka.

Nauka pływania u małych dzieci

Większość basenów i kursów z zakresu nauki pływania oferuje zajęcia dla małych dzieci. Są one najczęściej prowadzone nie tylko z doświadczonymi instruktorami, ale także w obecności rodziców. Najmłodsze dzieci na zajęcia z pływania stanowią grupę w przedziale wiekowym od 2 do 4 lat. W tym wieku pływanie pobudza dzieci do rozwoju zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dzieci nie tylko oswajają się z wodą, ale uczą się, jak ciało zachowuje się w środowisku wodnym. Mali pływacy uczą się rozluźniania w wodzie, świadomego zanurzania głowy pod wodę oraz poznają podstawy pływania. W tym przedziale wiekowym dzieci są w trakcie zajęć podjąć samodzielną próbę przepłynięcia krótkich dystansów.

Nauka pływania – dzieci od 4 roku życia

W wieku lat 4 i więcej dzieci mogą uczestniczyć już w zajęciach grupowych bez udziału rodziców. Dzieci są już na tyle świadome, by przyswajać wiedzę z zajęć i wiedzieć, jak reagować odpowiednio na środowisko wodne na podstawie własnego osądu i nauki, a nie jedynie reakcji automatycznych.
W tym weku dzieci są w stanie wykonywać naprzemianstronne ruchy rąk i nóg w środowisku wodnym. W efekcie mogą unosić się na wodzie i samodzielnie pływać.
Warto jednak pamiętać, że szybkość nauki pływania zależy od indywidualnych predyspozycji. Niektóre dzieci rozwijają się szybciej, a co za tym idzie także w krótszym czasie potrafią pływać. Im szybciej dzieci rozpoczynają naukę tej umiejętności, tym łatwiej i lepiej ją opanują. Jednak, mimo tego, że młody wiek jest lepszym wyborem do rozpoczęcia nauki pływania, dzieci starsze także śmiało mogą nauczyć się pływać od podstaw. Nawet dorośli są w stanie opanować zdolności pływackie od zera, choć im może to przychodzić w niektórych przypadkach nieco trudniej ze względu na większą ilość potencjalnych blokad w zachowaniu i myśleniu.