02.12.2019
- Pływanie
- Pływanie dla dzieci
Jakie korzyści przynosi pływanie?
Umiejętność pływania przydaje się zarówno na co dzień, jak i podczas wyjazdów, które spędzamy na basenie czy nad morzem. Nie ulega wątpliwości, że pływanie ma wiele korzyści zdrowotnych. Z niektórych nawet nie zdajemy sobie sprawy! Podczas pływania tracimy wiele kalorii, rzeźbimy sylwetkę, poprawiamy kondycję, wydolność płuc. To zaledwie garstka z atutów, jakie niesie za sobą regularne pływanie. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Dlaczego warto pływać?
Pływanie ma bardzo dobry wpływ na układ oddechowy. Wszystko ze względu na to, że zwiększa wydolność płuc. Na największe korzyści w tym zakresie możemy liczyć wtedy, gdy pływamy stylem krytym. Drogi oddechowe są wówczas zmuszone do najbardziej wydajnej pracy.
Regularne pływanie świetnie działa na cały organizm. Woda odciąża ciało, które jest w niej ponad 10 razy lżejsze z uwagi na siłę wyporową. To dlatego pływanie poleca się dosłownie każdemu – nawet osobom, które mają problemy ze stawami lub w przeszłości uległy kontuzji.
Często pojawia się pytanie, czy pływanie odchudza. Co ciekawe, podczas intensywnego treningu pływackiego możemy spalić nawet ponad 600 kalorii! Pływanie zużywa więcej zapasów tłuszczu niż wysiłek na lądzie, np. bieganie. Jeśli będziemy decydować się na regularne pływanie, zbudujemy masę mięśniową. Dodatkowo, pływanie pobudza pracę serca oraz całego układu krążenia. Efekt? Wydłuża się nasze życie. Mamy także aż o 60% większą szansę na uniknięcie chorób serca niż osoby, które nie uprawiają aktywności fizycznej. Pływać mogą osoby po zawałach.
Zalety regularnego pływania
Oczywiście podstawową zaletą pływania jest to, że poprawiamy swoją wytrzymałość i kondycję. Tego typu aktywność fizyczna ma również pozytywny wpływ na nasz nastrój. W wodzie czujemy się spokojnie i lekko. Sport uwalnia dawkę endorfin, więc jesteśmy szczęśliwsi.
Aktywność fizyczna w wodzie odciąża kręgosłup. Wzmacnia mięśnie, które odpowiadają za podtrzymanie całego ciała. To dlatego osoby, które cierpią na skrzywienia kręgosłupa lub mają siedzącą pracę, powinny decydować się na regularne pływanie. W wodzie możemy sobie pozwolić na dużo większy zakres ruchu, więc kształtujemy giętkość. Ważne jest jednak to, aby skoordynować swoje ruchy i pracę układu oddechowego.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że regularne pływanie obniża poziom złego cholesterolu. Jak wskazują badania, wystarczy pływać co najmniej 30 minut 3 razy w tygodniu, aby znacząco obniżyć ciśnienie krwi. W efekcie spada tętno spoczynkowe, które ma wpływ na obniżenie złego cholesterolu we krwi. Oczywiście pływanie, podobnie jak inne sporty, jest idealnym sposobem na to, aby zredukować stres i pozbyć się nadmiaru energii. Jeśli szukamy skutecznego sposobu na to, aby się odprężyć, wystarczy zrelaksować się w wodzie przez 30 minut. Nie pozostaje nic innego, jak zapisać się na kurs pływania i korzystać z wszystkich dobrodziejstw tego sportu! Nasz organizm szybko się nam odwdzięczy.