Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

Jaka maska do nurkowania?

Każdy początkujący nurek zadaje sobie pytanie – jaka maska do nurkowania sprawdzi się najlepiej? Nie istnieje uniwersalny rodzaj maski, która będzie odpowiednia dla każdego, dlatego wybierając konkretny model, zwracamy uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim maska do nurkowania powinna być dopasowana do naszej twarzy. Przed zakupem dokładnie ją mierzymy. Jak to zrobić? Sprawdź poniższe wskazówki!

Jak zmierzyć maskę do nurkowania?

Mierząc maskę do nurkowania, zwracamy uwagę na to, aby przyłożyć ją do twarzy. Nie zakładamy paska. Gdy już przyłożymy masę, wciągamy powietrze przez nos, aby maska się przyssała. Twarz pochylamy lekko w dół – wtedy maska powinna pozostać na twarzy przez cały czas, gdy my wstrzymujemy oddech. Koniecznie sprawdzamy, czy mamy możliwość złapania palcami za nos. Ta czynność nie powinna nam sprawiać żadnych trudności. Zobaczmy w lustrze, czy nos nie przylega zbyt szczelnie do kołnierza, a jeśli tak jest, poszukajmy maski z większym nosem.

Patrząc do lustra, zwracamy uwagę również na to, czy kołnierz styka się z twarzą na całej długości. Nie powinno być żadnych nieszczelności! Aby to sprawdzić, zakładamy maskę wraz z paskiem. Pasek regulujemy w taki sposób, aby lekko docisnąć maskę. Jednocześnie nie powinien on być mocno naciągnięty. Jeśli mamy taką możliwość, pożyczmy różne maski od znajomych lub wypożyczmy je na basenie, aby sprawdzić, który model będzie dla nas odpowiedni. Maski bowiem najlepiej jest sprawdzać na basenie.

Czym charakteryzują się maski do nurkowania?

Wybierając maskę do nurkowania, zwracamy jeszcze uwagę na dwa kluczowe parametry. Pierwszy z nich to kąt widzenia. Będzie on zależny od rodzaju maski. Im będzie większy, tym lepiej dla użytkownika. Ten parametr możemy sprawdzić w prosty sposób. Stajemy twarzą naprzeciw ściany, zakładamy maskę i nie obracając głowy, patrzymy w prawo, a później w lewo, zapamiętując kąt widzenia. Sprawdzamy go zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Drugi istotny aspekt to objętość. Niewielka objętość maski uniemożliwia jej łatwe przedmuchanie, gdy nurkujemy na bezdechu. Jeśli nurkujemy z zestawem powietrznym, nie będzie to mieć aż tak dużego znaczenia. Gdy wybieramy maski z dwiema szybkami, będą one mieć najczęściej najmniejszą objętość, z kolei maski panoramiczne z trzema szybkami – największą.

Rodzaj kołnierza a wybór maski

Gdy wybierzemy już konkretny model maski, musimy dodatkowo zdecydować się, jaki rodzaj kołnierza będzie odpowiedni. Do wyboru jest kołnierz z silikonem czarnym lub przezroczystym. Często poleca się ten drugi, gdyż nurkowanie z przezroczystym kołnierzem sprawia, że w masce jest znacznie jaśniej. Co więcej, poszerza się kąt widzenia. Ważne, aby wiedzieć, że widok przez kołnierz nie jest zbyt wyraźny, jednak będzie on wystarczający do obserwacji nurkowego partnera bez konieczności obracania głowy.

Istotne kryteria podczas wyboru maski

Oprócz wyżej wymienionych czynników, warto dodatkowo odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań: czy maska dobrze leży na naszej twarzy? Czy na pewno jest ona stuprocentowo szczelna? Każdy nurek zgodzi się z faktem, że cieknąca maska to naprawdę spore utrudnienie, które niejednokrotnie zabiera całą frajdę związaną z nurkowaniem. Prawidłowa ocena podczas przykładania maski do twarzy i lekkim zassaniem nosem powietrza pozwoli nam dokonać trafnej decyzji. Maska musi trzymać się na twarzy nawet wtedy, gdy pochylimy głowę do przodu! Podczas próby szczelności nie zakładamy paska na głowę. Gdy maska będzie zbyt mała bądź zbyt duża, nie uszczelni się. Podczas patrzenia do lustra, znajdźmy przyczynę nieszczelności. Gdy wynika ona z wielkości maski, przymierzmy inny rodzaj. Co istotne, panowie noszący wąsy mogą mieć problem z uszczelnieniem maski. W takim przypadku pomocne może okazać się smarowanie wąsów kremem. Nos nie może przylegać do maski! To kolejny istotny czynnik, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę na etapie zakupu.