13.11.2019
- Pływanie
- Pływanie dla dzieci
Jak się nauczyć pływać?
Pływanie niesie za sobą szereg korzyści. Nic w tym dziwnego, że każdy, kto do tej pory nie miał styczności z tą dyscypliną sportową, chce nauczyć się pływać. Czasami nauka pływania trwa miesiącami. Początkowo musimy oswoić się z wodą i opanować techniki równomiernego pływania. Inni szybko przełamują bariery i szlifują techniki pływania. Jak rozpocząć przygodę z pływaniem? O czym trzeba wiedzieć, zanim zapiszemy się na zajęcia? Wyjaśniamy!
Samodzielnie czy z instruktorem – jak nauczyć się pływać?
Jeśli zależy nam na szybkich efektach nauki pływania, bez wątpienia warto wybrać zajęcia z instruktorem. Specjalista będzie obserwować każdy nasz ruch i na bieżąco korygować błędy. Dzięki temu nauczymy się odpowiednich technik pływackich i unikniemy ryzyka wypracowania niewłaściwych nawyków. Co więcej, poznamy techniki oddychania, a także nauczymy się, jak skoordynować ruchy kończyn z oddechem. Samodzielna nauka pływania będzie wymagała znacznie więcej samozaparcia. Oczywiście, możemy uczyć się na własną rękę, ale często szybko tracimy motywację.
Dlaczego warto nauczyć się pływać?
Pływanie ma całe mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest dyscypliną sportową dla wszystkich. Na naukę pływania mogą zdecydować się dzieci, seniorzy, osoby dorosłe, zdrowe czy niepełnosprawne. Pływanie zwiększa koordynację ruchową i wytrzymałość, poprawia pracę serca oraz płuc, utleniona krew krąży lepiej, aktywizuje znacznie więcej mięśni niż jakikolwiek sport!
Wsparcie w nauce pływania, czyli deska, płetwy, makaron
Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z nauką pływania, warto skorzystać z dostępnych pomocy. Przydatne mogą być płetwy czy deska. Te pierwsze pozwalają nam utrzymać ciało w pozycji horyzontalnej. Co więcej, zwiększają efektywność pracy nóg, zapewniają odpowiednią szybkość. Deska ułatwia początkującym utrzymać się na powierzchni. Skuteczniej możemy doskonalić pracę rąk oraz nóg. Na basenach możemy także znaleźć popularne makarony. One również mogą by.c wsparciem w nauce pływania.
O czym pamiętać, ucząc się pływania?
Na początku musimy sobie uświadomić, że dosłownie każdy człowiek posiada naturalną zdolność do utrzymywania się na powierzchni wody. Jedyne, co musimy zrobić, to nauczyć się spokojnie oddychać. Przełamanie strachu bywa często najtrudniejsze, dlatego małymi krokami i w swoim tempie oswajamy się z wodą.
Nie powinniśmy się bać zanurzać głowy. Często jedną z największych barier podczas nauki pływania jest zanurzenie twarzy oraz położenie się w wodzie na płasko. Ćwiczenia tego typu wykonujemy przy krawędzi basenu. Możemy je powtarzać do woli, aż organizm przyzwyczai się do innych warunków.
Najlepiej zacząć od stylu klasycznego, czyli tzw. “żabki”. Ta technika pływacka będzie odpowiednia dla osób początkujących. Nie musimy wkładać w nią dużego wysiłku, jednak wymaga dobrej koordynacji. Ruchy muszą być zsynchronizowane i symetryczne. Później można przejść do nauki pływania kraulem.