17.10.2022
- Pływanie
Jak powstał i rozwinął się SUP?
SUP, czyli Stand Up Paddleboarding w ciągu ostatnich kilku lat zyskał na ogromnej popularności, jako sport wodny. Szybko stał się prawdziwym hitem wśród osób w różnym wieku. Na wzrost zainteresowania tym sportem wodnym wpłynęło wiele czynników, ale przede wszystkim to, że jest on możliwy w zasadzie dla każdego i wszędzie. Jednak, jak narodził się ten nietypowy sport wodny i dlaczego faktycznie tak wiele osób chętnie go uprawia?
Czym jest SUP?
SUP to nic innego, jak pływanie w pozycji stojącej na desce z użyciem wiosła. Nic więc zatem zaskakującego, że sport ten swoje korzenie ma na Hawajach. W końcu to tam narodził się też surfing. Jednak oba sporty różnią się od siebie, choć mogłoby wydawać się, że są bardzo podobne.
SUP obecnie uprawiany jest z użyciem specjalnej deski i odpowiednio wyprofilowanego wiosła, które służy do odpychania się po powierzchni wody. Jednak pierwotnie zamiast deski używano kajaków, za pomocą których pływano po rzekach i morzu. Posługiwały się tym środkiem transportu przede wszystkim plemiona, które żyły w bliskiej okolicy wód. Z kolei SUP, jako sport, narodził się dopiero około 2005 roku. Początkowo, nie cieszył się tak dużym uznaniem, ale około dwa lata temu wróciła moda na sporty wodne i w ten sposób SUP wkradł się szybko na szczyt na fali popularności.
Co sprawiło, że zaczęto zachwycać się SUPem?
Stand Up Paddleboarding podbił serca fanów wodnej aktywności przede wszystkim tym, że jest prosty. Wbrew pozorom nie trzeba spędzać lat na ćwiczeniach, by móc go swobodnie uprawiać. Podstawy są łatwe do opanowania w nadzwyczaj krótkim czasie. Nie trzeba do tego w zasadzie żadnych umiejętności, poza podstawowymi umiejętnościami związanymi z pływaniem – odrobiny koordynacji i oswojenia z wodą. Sport ten nadaje się dla wszystkich grup wiekowych.
Kolejnym plusem poza brakiem wymagań w kwestii umiejętności jest to, że SUP można uprawiać w zasadzie wszędzie tam, gdzie jest woda. Może to być stały zbiornik wodny lub wody otwarte – jeziora, rzeki, morze, czy też staw lub zalew. Trzeba brać jednak pod uwagę, że wraz z konkretnym rodzajem zbiornika wodnego zmieniają się warunki, np. na morzu fale będą znacznie silniejsze.
Kolejną zaletą, która przyczyniła się do wzrostu popularności SUP jest brak konieczności kupowania specjalistycznego sprzętu. Tak, specjalistyczny sprzęt jest tu potrzebny, ale bardzo ograniczony pod kątem ilości. Wystarczy deska i wiosła, a dodatkowo przydatna będzie także smycz (linka bezpieczeństwa, znana jako leash z angielskiego). W przeciwieństwie do wielu sportów wodnych, które wymagają odpowiedniego kostiumu, zabezpieczeń, butli i wielu innych elementów – SUP potrzebuje tylko trzech.
Czy SUP jest kosztownym sportem?
Wiadomo już, że do uprawiania SUP potrzebny jest odpowiedni sprzęt. W przypadku większości sportów wodnych sprzęt należy do kosztownych. Prawdziwy problem pojawia się, gdy potrzebna jest siła napędowa w postaci motorówki czy skutera wodnego. W przypadku SUP nie ma takiego problemu. W dodatku sprzęt dostępny w sklepach jest na tyle różnorodny, że zakres cenowy jest dość szeroki. Plusem zakupu sprzętu do SUP jest to, że własny sprzęt możemy zabrać ze sobą wszędzie – będzie on tak samo użyteczny w przypadku różnych zbiorników wodnych.
Jednak, dzięki wzrostowi popularności Stand Up Paddleboarding, sprzęt do wypożyczenia jest dostępny w coraz większej ilości wypożyczalni wodnych. W ten sposób nie musimy inwestować, jeżeli chcemy tylko spróbować SUP i nie wiemy, czy będziemy to uprawiać przez dłuższy czas lub zwyczajnie nie mamy środków, które moglibyśmy przeznaczyć na zakup deski i wiosła do SUP.
Jakie korzyści przynosi uprawianie SUP?
Pływanie na SUPie ma wiele prozdrowotnych korzyści. Poprawiamy swoją koordynację ruchową oraz ćwiczymy mięśnie całego ciała. Wbrew pozorom, w trakcie pływania wzmacniane są mięśnie rąk, nóg, pleców i lędźwi. SUP pozwala pracować nad lepszą kondycją, a przy tym poprawia także koncentrację i przynosi relaks. SUP jest przy tym dobrą zabawą i umożliwia także oswojenie się z wodą.