26.09.2022
- SUP Kraków
Jak pływać na desce SUP? O czym warto wiedzieć?
Pływanie na desce SUP staje się coraz popularniejsze. To sport wodny, który mogą uprawiać zarówno dorośli, jak i dzieci. Nie należy do skomplikowanych i trudnych do opanowania. Wiele osób chwali go właśnie za to oraz za możliwość uprawiania w dowolnym miejscu, gdzie jest zbiornik wodny. Są jednak rzeczy, o których należy pamiętać podczas przygody z SUPem.
Oswajanie deski do wody
Pierwszym krokiem przy pływaniu na desce SUP jest oswojenie się z nią w środowisku wodnym. Niezbędna będzie do tego smycz, którą przypina się z jednej strony do deski, a z drugiej do kostki. Dzięki niej, przy spadnięciu z deski, nie odpłynie ona zbyt daleko od użytkownika.
Najpierw należy włożyć deskę do wody. Można ją do niej wsunąć. Należy położyć deskę na piasku dziobem w kierunku wody i statecznikiem do dołu. Smycz przypinamy do deski i nogi, a następnie unosimy tył deski lekko ku górze i pchamy dowody do momentu aż nie będzie się stykała z podłożem. Na deskę najłatwiej wspiąć się od boku lub od tyłu właśnie – trzeba się na nią podciągnąć.
Początkowo, najlepiej pływać i wiosłować w pozycji klęczącej, by przyzwyczaić się do warunków na wodzie i opanować zachowanie równowagi. Wiosło w tym czasie powinno być prostopadle do deski w pozycji leżącej. Przy używaniu wiosła w pozycji klęczącej nie należy sięgać nim zbyt mocno do przodu.
Poprawne ustawienie ciała
Odpowiednie ustawienie ciała chroni przed spadnięciem z deski i kontuzjami, a także jest konieczne do generowania energii potrzebnej do poruszania się wraz z deską. Ciało powinno znajdować się pośrodku deski, by zachować stabilną pozycję i równowagę.
Przy staniu nogi powinny być lekko ugięte w kolanach, ale niezbyt mocno wysunięte do przodu. Stopy powinny być odchylone delikatnie na zewnątrz deski i ułożone przy tym po obu stronach uchwytu do przenoszenia SUPa. Najważniejsze jest, by przez cały czas utrzymywać plecy w pozycji prostej.
Wiosłowanie na SUPie
Rozpocząć należy o odpowiedniego dopasowania długości wiosła do wzrostu użytkownika. Z tego powodu najlepszym wyborem, szczególnie na początku, jest wiosło z możliwością regulacji. W tym celu należy odblokować regulację trzonu, a następnie wyprostować ramię ponad głowę. Uchwyt wiosła powinien sięgać do nadgarstka. Po ustawieniu długości należy zablokować system regulacji. Prawą dłoń należy położyć na górnym uchwycie, a lewą na trzonie mniej więcej w połowie – dłonie powinny być rozstawione na szerokość barków.
Pióro wiosła należy zanurzyć w wodzie i ustawić w pozycji otwartej ku przodowi deski. Należy starać się, by pióro zawsze pozostawało w pozycji pionowej w czasie wiosłowania. Wiosłować należy naprzemiennie raz z jednej, raz z drugiej strony deski. Należy pamiętać, że przy zmianie strony wiosłowania konieczna jest zmiana ułożenia rąk – dłonie zamieniają się pozycjami na trzonie wiosła.
Wiosłując naprzemiennie sprawiamy, że deska SUP płynie prosto. W celu wykonania skrętu należy wiosłowej ze strony przeciwnej do kierunku skrętu.