18.06.2019
- Pływanie
- Pływanie dla dzieci
Ile potrzeba zajęć, aby nauczyć się doskonale pływać?
Wiele osób, które rozpoczynają naukę pływania, zastanawia się, ile właściwie potrzeba czasu, aby skutecznie nauczyć się pływać. Jedno to opanowanie podstaw, a drugie, to nauczenie się pływać konkretnym stylem. Ile czasu musimy przeznaczyć na efektywny kurs?
Jak nauczyć się pływać?
Efektywność nauki pływania będzie zależeć od wielu czynników. Najważniejsze są indywidualne predyspozycje pływackie uczestnika kursu oraz jego psychika. Niektórzy czują się od razu jak ryba w wodzie, drugi zaś mają obawy, aby zanurzyć się w wodzie po pas. Bardzo istotne będzie również podejście osoby, z którą trenujemy. Najlepiej jest postawić na zajęcia z wykwalifikowanym instruktorem. Samodzielna nauka pływania jest praktycznie niemożliwa. Jeśli zależy nam na szybkiej nauce, musimy ćwiczyć systematycznie i nie możemy omijać zajęć.
To, jak szybko nauczymy się pływać, będzie w dużej mierze zależeć od osoby, która uczy nas swobodnego poruszania się w wodzie. Może to być oczywiście nasz znajomy czy osoba z rodziny, jednak najlepsze efekty osiągniemy, ćwicząc pod okiem instruktora. To właśnie wykwalifikowany trener szybko zauważy nasze błędy i podpowie, jak ich unikać. Najważniejsze jest także to, że lekcje pływania z instruktorem uchronią nas przed wyrobieniem niewłaściwych nawyków. Niestety, ale bardzo trudno jest się ich pozbyć. Lekcje pływania z instruktorem to również szybka, a zarazem skuteczna nauka technik oddychania i koordynacji ruchów w wodzie. By samodzielnie nauczyć się pływać, szanse są naprawdę niewielkie.
Pomoc w nauce pływania
Jeśli chcemy szybko nauczyć się pływać, warto skorzystać z pomocy, które znajdują się na każdym basenie. Wypróbujmy deski pływackie, makarony, płetwy czy inne narzędzia. Pozwalają one utrzymać się z głową nad wodą w pozycji horyzontalnej. To skuteczna pomoc dla osób, które mają lęk przed zanurzaniem głowy czy wstrzymaniem oddechu. Dla osób bardziej zaawansowanych poleca się pływanie z deską. Dzięki temu udoskonalimy pracę nóg i rąk w wodzie. Pływanie w dmuchanych rękawkach jest niewskazane ze względu na wymuszanie niewłaściwej pozycji ciała.
Wiele osób, które rozpoczynają naukę pływania, boi się zanurzyć głowę w wodzie. To naturalny odruch, dlatego nie ma powodów do obaw. Do nurkowania można się stosunkowo szybko przyzwyczaić. Wystarczy kilka treningów, podczas których będziemy zanurzać głowę na kilka sekund. Ćwiczenia, które polegają na zanurzaniu głowy, należy wykonywać przy krawędzi basenu. Dopiero, gdy poczujemy się pewniej, możemy zanurzać głowę podczas pływania.
Skuteczna nauka pływania
Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs pływania pod okiem doświadczonego instruktora. To on oceni nasze umiejętności, a my będziemy mogli rozpocząć naukę na odpowiednim poziomie. Możemy jednak najpierw spróbować samodzielnie płynąć. Konieczne jest zadbanie o odpowiednią asekurację. Jeśli boimy się samodzielnych treningów lub nie wiemy, jak je przeprowadzić, koniecznie zgłośmy się do instruktora pływania.
Zadbajmy o odpowiedni sprzęt do ćwiczeń. Mogą to być makarony, deski, płetwy. Większość z nich znajdziemy na pływalni. Bardzo ważne jest nauczenie się prawidłowego sposobu oddychania. Dzięki temu utrzymamy się na powierzchni wody. Dopiero później wprowadzamy ruch nóg i rąk. Nie bójmy się zanurzyć głowy pod wodę. Jeśli sprawia nam to trudność, możemy nosić okulary pływackie. Koniecznie trzeba zadbać o teoretyczne podstawy. Możemy je przyswoić na własną rękę lub szybko i skutecznie z pomocą instruktora.
Zalety kursu pływackiego
Skuteczny kurs pod okiem instruktora to gwarancja efektywnej nauki pływania. Trening pływacki ma mnóstwo zalet i pozytywnie wpływa na ciało. Pływanie poprawia pracę płuc i serca, przez co poprawia się także krążenie w organizmie. Regularne treningi zwiększają kondycję ruchową oraz wytrzymałość pływaka. Również w wodzie aktywizują się mięśnie, nad którymi nie możemy pracować w innych warunkach. Pływanie jest sportem dla każdego! Pływać mogą już nawet niemowlaki, osoby starsze czy niepełnosprawne.
Każdy uczy się pływania we własnym tempie, dlatego nie należy niczego przyspieszać, a jedynie sumiennie pracować. Jeśli odpowiednio przykładamy się do treningów, nie odpuszczamy ich, systematycznie pływamy, z pewnością osiągniemy oczekiwane rezultaty.