Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

Ile kosztuje sprzęt do nurkowania?

Nie ulega wątpliwości, że sprzęt do nurkowania jest niezbędny. Aby cieszyć się przyjemnością płynącą z nurkowania, musimy posiadać zarówno odpowiednie umiejętności, jak i wyposażenie. Praktycznie co roku pojawiają się nowe modele automatów oddechowych, skafandrów mokrych i suchych, a także różnego rodzaju dodatki ułatwiające nurkowanie. Czasami trudno jest śledzić na bieżąco pojawiające się nowości.

Początkowo warto wiedzieć, że musimy zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt, który umożliwi nam nurkowanie. Dopiero później możemy zastanawiać się nad dodatkowym wyposażeniem. Pomocne mogą być rady znajomych lub specjalistów na forach internetowych. Jeśli decydujemy się na kurs nurkowania, tam także uzyskamy niezbędne wskazówki.

Ile kosztuje sprzęt dla nurka?

Do podstawowego krótkiego nurkowania, na tzw. zatrzymanym oddechu, wystarczą maska, fajka oraz płetwy. Jeśli chcemy przebywać dłużej pod wodą, musimy zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt. Aby móc nurkować dłużej niż kilka minut niezbędna będzie butla, która służy do gromadzenia powietrza pod zwiększonym ciśnieniem, automat oddechowy, którego celem jest obniżenie wartości ciśnienia, jakie panuje w butli do ciśnienia otoczenia. Butlę ładujemy powietrzem przy pomocy sprężarki.

Co jeszcze przyda się podczas nurkowania? Bez wątpienia kamizelka ratownicza-wyrównawcza. Możemy spotkać się także z określeniem KRW lub BCD – z języka angielskiego. Zadaniem kamizelki jest zwiększenie komfortu nurkowania. Umożliwia ona odpowiednie wyważenie się na dowolnej głębokości. Co więcej, w znacznym stopniu podnosi także bezpieczeństwo. Obecnie to wyposażenie obowiązkowe. Aby ochronić się przed zimnem, musimy nabyć skafander. Z kolei pas balastowy pozwoli na skompensowanie pływalności dodatniej skafandra.

Pod wodą przyda się dodatkowo wyposażenie pomocnicze, tj. manometr, nóż, latarka, głębokościomierz, kompas, tabele dekompresyjne. Jeśli decydujemy się na nurkowanie na morzu, zaopatrzmy się w ponton z silnikiem zaburtowym, co pozwoli na szybkie dopłynięcie do pożądanych miejsc nurkowych.

Ceny sprzętu nurkowego

Kompletny zestaw nurkowy składa się z wielu elementów. Nie da się określić jednoznacznej ceny, jaką trzeba ponieść za wyposażenie dla nurka, gdyż każdy element możemy kupić w różnych przedziałach cenowych. To dlatego warto początkowo określić budżet, jaki możemy przeznaczyć na sprzęt nurkowy, a następnie dobierać poszczególne elementy. Gdy zsumujemy ze sobą je wszystkie, podstawowy zestaw do nurkowania możemy kupić od 5000 do 15000 złotych. To jest jedynie baza, która sprawdzi się na samym początku naszej przygody z nurkowaniem. Wraz z dalszym rozwojem, konieczne będzie uzupełnienie sprzętu o kolejne rzeczy.

Poniżej podane są jedynie orientacyjne ceny, które mogą w rzeczywistości nieco się różnić. Wszystko zależy od marki, poziomu zaawansowania itp. Możemy także zdecydować się na inną konfigurację, co zmieni cenę. Co powinno znaleźć się w podstawowym wyposażeniu nurka? Przede wszystkim:

  • automat oddechowy i octopus oraz manometr – ceny od 1000 zł do 3000 zł,
  • jacket – ceny od 1000 zł do 3000 zł,
  • butla nurkowa – ceny od 1000 zł do 2000 zł,
  • balast nurkowy – ceny od 250 zł do 500 zł,
  • wskaźnik głębokości lub komputer nurkowy – tutaj przedział jest dość szeroki, bowiem sprzęt możemy kupić od 400 zł do nawet 5000 zł,
  • ABC – ceny od 300 zł do 1000 zł,
  • pianka nurkowa – ceny od 700 zł do 2000 zł.

Jak widać, zakup sprzętu nurkowego nie należy do najtańszych, jednak warto się w niego zaopatrzyć, gdyż kluczowe jest indywidualne dopasowanie. Początkowo możemy jeszcze pewne elementy wypożyczać, jednak nie sprawdzi się to na dłuższą metę, jeśli będziemy chcieli kontynuować przygodę z nurkowaniem. Warto mieć to na uwadze, określając budżet na zakup wyposażenia dla nurka.