27.11.2019
- Pływanie
- Pływanie dla dzieci
Ile kalorii spala pływanie?
Coraz więcej osób decyduje się na naukę pływania z myślą o gubieniu nadprogramowych kilogramów. Pływanie ma całe mnóstwo zalet. Jest wymagającym sportem, dlatego pozytywnie wpływa na naszą formę. Jeśli regularnie pływamy, wzmacniamy mięśnie całego ciała, a w szczególności mięśnie pleców. To dlatego poleca się pływanie również osobom, które cierpią na bóle właśnie tych partii mięśniowych.
Dlaczego warto pływać?
Wystarczy wykonać kilka długości basenu, aby trening aerobowy został wykonany. Styl pływania jest dowolny, jednak starajmy się przepłynąć przynajmniej jedną długość basenu na maksymalnych obrotach. Później możemy płynąć i odpoczywać na plecach. Kilka takich serii pozwoli nam skutecznie rozprawić się z tłuszczem. Pływanie relaksuje mięśnie, dlatego usprawnia proces regeneracji. Ze względu na to, że podczas pływania pracują mięśnie całego ciała, wzmacniamy zarówno mięśnie zewnętrzne, wewnętrzne, jak i głębokie. W normalnych warunkach trudno pobudzić je do aktywnej pracy.
Czy pływanie wpływa na odchudzanie?
Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak! Pływanie można wykorzystać jako element treningu cardio. Co więcej, w prosty sposób możemy sprawdzać swoje wyniki i na bieżąco monitorować postępy.
Ile kalorii spala pływanie? Wszystko będzie zależne zarówno od intensywności samego treningu, jak i jego czasu trwania. Wpływ na liczbę spalonych kalorii ma także sam styl pływania. Dla przykładu, pływanie stylem klasycznym pozwala w godzinę spalić ok. 250 kalorii. Pływanie kraulem to aż 350 spalonych kalorii w tym samym czasie.
Możemy zdecydować się na pływanie zarówno w sztucznych, jak i naturalnych zbiornikach wodnych. Pamiętajmy jednak, aby pływać wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z nauką pływania, najlepszym wyborem będzie basen.
Pływanie a przeciwwskazania
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do nauki pływania? Praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań, które nie pozwoliłyby na pływanie osobie sprawnej pod kątem psychofizycznym. Trzeba jednak pamiętać, że nie poleca się pływać w chłodnej wodzie przy rozgrzanym ciele.
Takie sytuacje często zdarzają się w sezonie letnim i mogą być naprawdę przykre w skutkach. Gdy doznaje się szoku termicznego, osoba jest zdana wyłącznie na pomoc innych osób. Nie decydujmy się również na pływanie tuż po zjedzonym posiłku.
Jeśli chcemy mieć pewność, że pływamy poprawnie i jesteśmy bezpieczni, warto zdecydować się na naukę pływania pod okiem instruktora. Specjalista będzie na bieżąco korygować nasze błędy, dzięki czemu nie wyrobimy sobie złych nawyków. Pomoże również oswoić się z wodą i nabrać pewności siebie. Nigdy nie jest za późno na naukę pływania, dlatego na kurs mogą się zdecydować nawet seniorzy. Bez wątpienia o zdrowie, sylwetkę i kondycję warto dbać zawsze!