Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

Gdzie nurkować w Krakowie lub okolicach?

Nurkowanie to poznawanie podwodnego świata. Często szukamy nowych miejsc, by oddać się naszej pasji i poznać nowy teren. Z założenia może się wydawać, by aby znaleźć odpowiedni akwen, trzeba odjechać wiele kilometrów od centrum miasta. Jednak Kraków i jego okolice zaskakują pod tym względem i jak się okazuje, można tu znaleźć wspaniałe miejsca do nurkowania. Oba to nieczynne kamieniołomy i są jednymi z głównych atrakcji małopolski i śląska.  

Kamieniołom w Zakrzówku 

Kamieniołom w Zakrzówku jest jednym z najpopularniejszych i najciekawszych akwenów do nurkowania. To właśnie tutaj znajdziecie zbiornik, którego wielkość sięga 12 hektarów. Co ciekawe akwen w Zakrzówku to tak naprawdę dwa zbiorniki połączone ze sobą specjalnym przesmykiem, którego szerokość wynosi około 25 metrów. Głębokość Zakrzówka wyznaczana jest na około 30 metrów, ale najlepsza widoczność jest znacznie wyżej zależnie od pory roku. Najlepsza widoczność w zimie jest na wysokości 10-15 metrów, a latem na wysokości 5-8 metrów. Aktualnie zbiornik jest w trakcie przebudowy. 

Kamieniołom w Jaworznie Szczakowej

Kamieniołom w Jaworznie to tak zwany kamieniołom koparki. W tym miejscu znajdziecie bazę nurkową, która jest absolutnym punktem obowiązkowym dla nurków w Polsce. Nurkowanie w tym zbiorniku należy do raczej prostszych i oczywiście najbardziej zalecaną porą roku do tego jest zima, wtedy w akwenie jest najlepsza widoczność. To bardzo ciekawe miejsce ze względu na zatopione tam koparki. W podwodnym kamieniołomie można zobaczyć również wiatę przepompowni, bunkier, samochody i kosze pomp z mostkiem.  Głębokość zbiornika jest określana na 14,5 metra. Najlepsza widoczność zimą jest na poziomie około 10 metrów, w inne pory roku lepiej trzymać się 3-5 metrów. 

Oba kamieniołomy to bardzo ciekawe miejsca do nurkowania ze względu na zatopiony tam obiekty, ale także faunę i florę. W szczególności Zakrzówek to akwen, który powinien odwiedzić każdy miłośnik nurkowania, jednak kamieniołom w Jaworznie Szczakowej również Was nie zawiedzie. To cudowne obiekty, które w sezonie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem grup nurkowych, więc warto mieć to na uwadze, planując wyjazd.