Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

Dlaczego pływanie odpręża?

Gdy myślimy o relaksie po męczącym tygodniu pełnym pracy czy nauki, do głowy od razu przychodzi nam wieczór w domu z filmem, spacer, czy wypad na miasto ze znajomymi. Jednak czas na relaks to doskonały czas na pływanie!

Relaksujące działanie pływania

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego pływanie odpręża? Bo przecież pływanie to dosyć aktywna forma spędzania czasu, rzeźbi sylwetkę, poprawia krążenie i pomaga wypracować kondycję. Jednak pływanie to także doskonała  forma relaksu. W czasie pływania poprawia się nasze krążenie, przez co organizm zostaje dotleniony, a to przekłada się na fantastyczne samopoczucie. Warto wspomnieć, że kontakt skóry z wodą rozluźnia nasze mięśnie poprzez mikro masaż. Zanurzenie w wodzie sprawia wrażenie bariery dla naszego organizmu, przez co odcinamy się od bodźców zewnętrznych. Takie poczucie pozwala nam się odprężyć i zapomnieć na chwilę o całym świecie. Po pływaniu możemy oddać się relaksowi, korzystając z innych udogodnień, takich jak: sauna, jacuzzi, czy masaże. Te czynności jeszcze bardziej spotęgują efekt relaksu, jaki osiągnęliśmy w czasie pływania.

Pływanie, czyli psychiczny odpoczynek

W czasie pływania właśnie następuje już wcześniej wspomniane odcięcie od bodźców zewnętrznych. Pływanie wpływa bardzo pozytywnie na pracę mózgu. Zanurzenie i otoczenie przez wodę sprawia, że nie docierają do nas zewnętrzne dźwięki i bodźce. Kontakt z wodą działa zatem odprężająco i rozluźnia mięśnie. Przebywanie i aktywność pod wodą to także skupienie na oddechu, staramy się, by był bardzo regularny, co działa uspokajająco na organizm. Rozluźnienie mięśni poprzez dryfowanie pozwala odpłynąć nie tylko od brzegu basenu, ale także myślami, gdyż ciało staje się znacznie lżejsze. Jak każda aktywność fizyczna, także pływania zwiększa produkcję endorfin, które znane są jako hormon szczęścia.

Odprężenie idzie w parze ze zdrowiem

Pływanie poza odprężeniem daje oczywiście korzyści fizyczne. W ciągu godziny aktywnego pływania możemy spalić nawet kilkaset kalorii. Ponadto zwiększa pojemność płuc, poprawia wydolność, dotlenia organy i pozytywnie wpływa na pracę serca oraz układu krążenia. Bez nadmiernego obciążenia stawów pływania to dobry sposób na zrzucenie kilogramów i wyrzeźbienie całego ciała. Wizyty na basenie to także doskonałe rozwiązanie dla osób, których praca wymaga siedzącego trybu. Pływanie wzmacnia mięśnie, które wspierają utrzymywanie prostej sylwetki. Basen świetnie wpływa zarówno na naszą formę fizyczną, jak i psychiczną.