Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

Czy żeby nurkować trzeba umieć pływać?

Nurkowanie to odkrywanie podwodnego świata, które staje się coraz popularniejszym hobby. Wiele osób chciałoby się zdecydować na kurs, ale nie wie, czy ich umiejętności pływackie są wystarczające lub wcale nie umieją pływać. Nic  nie stoi na przeszkodzie nurkowania i spełniania swoich marzeń na różnych głębokościach. 

Kto może nurkować?

Zacznijmy od tego, kto może nurkować. Osoba, która chce zostać nurkiem i robić to ze sprzętem musi mieć co najmniej 8 lat, a bez sprzętu, czyli freediving wiek to minimum 10 lat. Warto mieć dobrą kondycję i zdrowie, ale tak naprawdę tylko poważne dolegliwości wykluczają z nurkowania. Mimo to, by zacząć uprawiać ten sport, osoba chętna musi dostać zgodę od swojego lekarza. Istotną kwestią przy rozpoczęciu swojej przygody z nurkowaniem jest swobodne czucie się w wodzie. Niestety strach przed wodą, czy dużymi i głębokimi zbiornikami nie jest wskazany podobnie, jak panika przy zalewaniu twarzy wodą. Takie zachowania mogą prowadzić do irracjonalnych sytuacji w wodzie, czego należy unikać. 

Czy trzeba mieć umiejętności pływackie, by nurkować?

Umiejętności pływackie przydają się w czasie nurkowania, temu nie można zaprzeczyć. Jeśli umiemy utrzymać się na wodzie  i przepłynąć długość basenu to zdecydowanie poprawia to nasz komfort w czasie nauki nurkowania. Te podstawowe umiejętności pływackie dają pewność siebie i sprawiają, że nie trzeba myśleć o każdym ruchu w trakcie pływania. Zarówno pływanie, jak i nurkowanie mają ze sobą dużo wspólnego, oba te sporty w końcu mają miejsce w wodzie. Pływanie odbywa się na jej powierzchni, a nurkowanie pod powierzchnią, gdzie odpowiednią wysokość utrzymuje za nas sprzęt. W tym miejscu rolę odgrywa psychika, a nie umiejętności. Łatwiej jest wejść pod wodą, mając z nią obycie, niż wchodzić do zupełnie nowego świata. Wszystko jest jednak możliwe i nawet marni pływacy są świetnymi nurkami, a w razie potrzeby zawsze przed kursem nurkowania dla pewności można odbyć kurs pływacki, by po prostu poczuć się pewniej w wodzie. 

Nurkowanie to sport dla praktycznie każdego. Jeśli czujesz się dobrze w wodzie, możesz z całą pewnością zapisać się na kurs, jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z wodą lub masz z nią lęki, warto najpierw je przezwyciężyć i poprawić swoje umiejętności. Bardzo często w wymaganiach kursów nurkowanie znajdziemy przepłynięcie 200 metrów, ale niech Was to nie zrazi, nie ma znaczenia, w jakim stylu to zrobimy, czy czasie ważne, abyśmy utrzymywali się na wodzie.