Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

Czy pływanie pomaga schudnąć? Ile kalorii spalamy pływając?

Pływanie uważane jest powszechnie za jedną z najlepszych form aktywności fizycznej, ponieważ niesie ze sobą wiele prozdrowotnych korzyści. Pływanie polecane jest osobom, które marzą o zrzuceniu zbędnych kilogramów i wyszczupleniu sylwetki, a także osobom po przebytych kontuzjach.

Czy pływanie pomaga schudnąć?

Pływanie wiąże się ze specyficznym środowiskiem, w którym wykonywanie poszczególnych ruchów jest znacznie łatwiejsza, a jednocześnie woda stawia większy opór. W ten sposób całe ciało zmuszone jest do intensywniejszej pracy, a co za tym idzie – spalamy więcej kalorii w trakcie treningu. Szacuje się, że opór w wodzie zwiększa się o około 14%. Pływanie wpływa także korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Pozwala także zmniejszyć poziom stresu.

Regularne pływanie pozwoli nie tylko na schudnięcie, ale także wpłynie korzystnie na działanie całego organizmu.

Ile razy w tygodniu pływać żeby schudnąć?

W przypadku każdego treningu ważna jest częstotliwość jego wykonywania. Dotyczy to także pływania. Ważne jest, by systematycznie chodzić na basen. Jednak nie zaleca się codziennego chodzenia na basen i intensywnych treningów, ponieważ organizm musi także mieć czas na regenerację po wysiłku. Optymalne efekty przyniosą treningi 3-4 razy w tygodniu. Zalecana przy tym długość treningu to około 40 minut.

Ile kalorii spalamy podczas pływania? Jaki styl wybrać?

Spalanie kalorii zależy od wielu czynników, jak masa ciała, intensywność i długość treningu, a także jego rodzaj czy zbalansowana dieta. Przyjmuje się, że osoby cięższe spalają w trakcie ćwiczeń większą ilość kalorii.

Na basenie dochodzą także dodatkowe czynniki, jak chociażby styl pływacki. Najefektywniejszym stylem pływackim jest styl dowolny, czyli kraul. Jest to styl dynamiczny, który angażuje całe ciało i stanowi jeden z najszybszych stylów. Im szybciej, bowiem płyniemy, tym więcej kalorii spalimy. Szacuje się, że w trakcie półgodzinnego treningu kraulem spalimy ponad 350 kalorii. Więcej, jeżeli trening będzie bardziej intensywny. Zawodowi triathloniści spalają nawet 800 kalorii w trakcie jednej sesji.

Wiadomo jednak, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tak intensywny trening lub nie każdy potrafi pływać kraulem. W czasie pływania dowolnym stylem także spalimy kalorie, choć mniej. W czasie rekreacyjnego treningu stylem klasycznym spalimy około 250 kalorii (przez około pół godziny). W trakcie pływanie spalamy, zatem więcej kalorii, niż w czasie innych wodnych aktywności – np. aqua aerobiku, gdzie w czasie półgodzinnych zajęć spalimy zaledwie 125 kcal.