21.02.2020
- Pływanie
- Pływanie dla dzieci
Czy pływanie odciąża kręgosłup?
Mówi się, że sport to zdrowie, jednak wiele ćwiczeń wykonywanych w nieprawidłowy sposób lub ze źle dobranym obciążeniem może zbytnio obciążać nasz kręgosłup i stawy. Rozwiązaniem w pełni bezpiecznym, jest pływanie. Ruch w wodzie to trening dla całego ciała oraz relaks dla organizmu.
Siedzący tryb życia to przeciążony kręgosłup i problemy z garbieniem, całe dnie na wysokich obcasach, a do tego źle dobrany materac i skrzywienie podczas spania. Kręgosłup cierpi, a my w wiecznym pędzie nie mamy siły i czasu. W walce z bólem kręgosłupa warto wybrać basen. Aktywność fizyczna w wodzie odciąży kręgosłup i wzmocni mięśnie. Co ciekawe poszczególne style pływackie mogą pozwolić pozbyć się boleściom w danym odcinku kręgosłupa.
Pływanie zdecydowanie sprzyja nie tylko odciążeniu kręgosłupa, ale także aparatu ruchu. Ponadto ta forma aktywności uaktywnia stawy międzykręgowe, co zwiększa naszą amortyzację, a jednocześnie ruchomość całego szkieletu. Pływanie zalecane jest w każdym wieku.
Pływanie, czyli wsparcie w walce z bólem kręgosłupa
Osobom, które cierpią na przewlekłe dolegliwości związane z kręgosłupem, zaleca się wizyty na basenie. Pływanie daje ogromną ulgę przy różnych dolegliwości kręgosłupa, jednak warunkiem jest odpowiedni styl i technika. Warto w tym celu skonsultować się z fizjoterapeutą. Na przykład pływanie grzbietem ułatwia rozluźnienie karku, przez co szyja i mięśnie wokół zwiększają swoją elastyczną. Kraul za to rozluźnia kręgosłup w odcinku lędźwiowym, a kryty kraul pozwala wzmocnić mięśnie grzbietu. Styl żabki podobnie do kraula rozluźnia lędźwie, ponadto wzmacnia kark, co pozwala na zachowywanie prawidłowej postawy, za którą odpowiadają właśnie mięśnie wokół karku i grzbietu.
Zajęcia w basenie rozluźniają mięśnie wokół kręgosłupa, odciążają układ ruchowy i mogą niwelować bóle kręgosłupa oraz bóle przeciążeniowe. Czas najwyższy popływać!