27.07.2022
- Pływanie
- Pływanie dla dzieci
Czy pływanie jest dla każdego? Czy na pływanie może być za późno?

Umiejętność pływania wydawałaby się jedną z najbardziej podstawowych, lecz nie wszyscy ją posiadają. Wynika to z różnych przyczyn – niektórzy czują lęk przed wodą z powodu przeżytych traum, inni z powodu doznanych urazów, a jeszcze innym nie było zwyczajnie po drodze z nauką pływania. Umiejętności oddechowe i wrodzoną umiejętność ułożenia się na wodzie zatracamy naturalnie po okresie dziecięcym, więc musimy je ponownie wytrenować z czasem.
Czy na naukę pływania może być za późno?
Zdawałoby się, że naukę pływania najlepiej rozpocząć, jak najwcześniej. Z czasem, bowiem zmniejsza się zakres ruchowy i wydolność organizmu. Jednak wbrew wszelkim pozorom, na naukę pływania nigdy nie jest za późno. W rzeczywistości większość osób zapisujących się na kursy pływania to osoby dorosłe. Dorośli mogą równie dobrze szlifować posiadane już umiejętności pływania, jak i nauczyć się go od podstaw. Szybkość nauki zależy od indywidualnych predyspozycji, jak stan zdrowia, bariery psychiczne w związku z przeżyciami z wodą.
Korzyści zdrowotne z pływania
Pływanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, niezależnie od wieku. Regularne pływanie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
·Wspomaga układ oddechowy
Pływanie pomaga zwiększyć wydolność płuc, ponieważ wymaga kontroli oddechu. W trakcie pływania stylem krytym płuca zmuszone są do znacznie intensywniejszej pracy. W efekcie wzrasta pojemność płuc.
·Poprawia funkcjonowanie stawów
Woda ma dużą siłę wyporową, która sprawia, że nasze ciało zdaje się lżejsze. Pływanie ułatwia wykonywanie ruchów, więc wpływa na lepsze funkcjonowanie stawów. Szczególnie polecane jest dla osób posiadających kontuzje.
·Pomaga redukować masę ciała
Woda stawia większy opór, więc zmusza mięśnie do intensywniejszej pracy. W zależności od stylu pływania, poziom pracy mięśni zwiększa się. W efekcie pływanie pomaga redukować tkankę tłuszczową. W czasie treningu pływania można spalić nawet 600 kcal. Pływanie wpływa na ogólną poprawę kondycji fizycznej.
·Pobudza układ krążenia
Pływanie polecane jest osobom, które przeszły zawał. Pobudza, bowiem funkcjonowanie pracy serca i układu krążenia, przyspieszając przepływ krwi.
·Obniża poziom cholesterolu
Regularne pływanie pomaga obniżyć ciśnienie krwi. W efekcie zmniejsza także tętno spoczynkowe, a co za tym idzie skutecznie obniża poziom złego cholesterolu we krwi (LDL). Dzięki temu, jesteśmy mniej narażeni na rozwój chorób sercowo-naczyniowych.
·Koryguje wady postawy
Ruch w wodzie nie obciąża stawów ani kręgosłupa w przeciwieństwie do wielu sportów zimnych. Poza tym, wzmacnia cały organizm, tężyznę fizyczną i rzeźbi mięśnie. W efekcie pływanie pomaga także korygować wady postawy, jak skrzywienie kręgosłupa.
·Redukuje poziom stresu
Aktywność fizyczna pozwala redukować stres, dzięki wykorzystaniu skumulowanej energii i niewymaganiu przy tym intensywnego myślenia. Pływanie, jako aktywność fizyczna również zmniejsza stres i relaksuje całe ciało.