Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 21:00

Sobota: 7:00 - 14:00

Michał Gawor - Szkoła pływania

ul. Krowoderska 8, 31-141 Kraków

Co to jest snurkowanie i czy warto?

Obecnie wybór dyscyplin sportowych, w tym sportów wodnych jest szeroki. Większość jednak jest czasochłonna i wymaga zarówno nauki pod okiem instruktora, jak i odpowiedniego sprzętu. Snurkowanie za to jest możliwe bez tego i to w dodatku dla każdej grupy wiekowej. To jeden z podstawowych sportów wodnych, który łatwo opanować.

Jak wygląda snurkowanie?

Snurkowanie to najprostsza odmiana nurkowania. Polega na zanurzeniu się pod wodę, ale tuż pod jej taflę. Ciało najczęściej swobodnie dryfuje na powierzchni. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a jedynie podstawowych akcesoriów do pływania. Na płyciźnie można skutecznie snurkować bez tego także. Należy pamiętać, że nie jest to dyscyplina na głębokie wody.

Snurkowanie: Jaki sprzęt jest potrzebny?

Do rozpoczęcia snurkowania przydatny będzie odpowiedni sprzęt, ale bez obaw – jest to zaledwie kilka przedmiotów łatwo dostępnych i w przystępnych cenach. Wiele osób uczęszczających na basen można nawet je posiadać w swojej kolekcji. Sprzęt można kupić w sklepach sportowych lub zamówić online.

Pierwszym potrzebnym akcesorium jest maska lub gogle. Wykonane są one ze szkła, dzięki czemu zapewniają przejrzysty i naturalny obraz pod wodą. Maska musi szczelnie przylegać do twarzy tak, by nie dopuszczać wlewania się pod nią wody. Ze względu na to, że ma kontakt ze skórą, oczami i uciska głowę przez dłuższy czas, musi być wygodna i wykonana z dobrej jakości materiałów.

Kolejnym elementem są płetwy, choć nie są one wymagane. Można snurkować także bez płetw, lecz ich posiadanie ułatwi pływanie. Pomagają one usprawnić pracę nóg, dzięki czemu zwiększają tempo pływania i jednocześnie odciążają mięśnie nóg.

Najistotniejszym z akcesoriów do snurkowania jest rurka lub inaczej fajka. To prosty sprzęt, który umożliwia oddychanie pod powierzchnią wody. Oczywiście, tylko na płytkich wodach ma zastosowanie. Rurka składa się z dwóch zaworów – górnego i dolnego. Pierwszy umożliwia czerpanie powietrza, gdyż znajduje się nad taflą wody. Z kolei drugi, pozwala na opróżnianie fajki z wody. Najważniejsze jest, by fajka była wodoodporna i nie przepuszczała wody.

Zalety snurkowania

Snurkowanie, jak każdy inny sport przynosi wiele korzyści. To forma aktywności, więc pozwala utrzymać dobrą kondycję oraz wytrenować sylwetkę. Dodatkowo, snurkowanie pomaga ćwiczyć oddech, wytrzymałość i pojemność płuc. Tą formę pływania może rozpocząć każdy, niezależnie od wieku. Ze względu na to, że nie odbywa się na głębokich wodach – jest bezpieczne. Wynurzyć można się łatwo i szybko. Nie wymaga również specjalnych umiejętności.

Snurkowanie to także dobra zabawa, która otwiera drzwi do innych sportów wodnych, jak na przykład nurkowanie z butlą tlenową. Kolejną zaletą  snurkowania jest, że nie wymaga ono specjalnych warunków – można śmiało robić to w jeziorze, zalewie czy nawet basenie. Nie wymaga także specjalistycznego i drogiego sprzętu. Dzięki temu snurkowanie jest tanie i łatwe. Potrzebne akcesoria można zawsze spakować ze sobą w walizkę czy plecak albo wypożyczyć