14.06.2019
- Nurkowanie
10 ciekawostek o nurkowaniu okiem instruktora
Nie ulega wątpliwości, że nurkowanie jest bardzo przyjemnym sportem, który stale zyskuje na popularności. Wbrew pozorom, nauka nurkowania nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać, choć oczywiście powinna przebiegać pod okiem instruktora. Dawniej nurkowanie służyło do zdobywania pożywienia czy wydobywania muszli bądź pereł w celach dekoracyjnych. Już w I w. p.n.e. nurkowie wyławiali zatopione przedmioty. Wykorzystywano także nurkowanie w celach militarnych. Współcześnie nurkowanie jest niezwykle popularnym sportem, który zrzesza spore grono sympatyków. Nurkować ze sprzętem mogą jedynie osoby przeszkolone, które posiadają certyfikat nurkowy. Jeśli interesujesz się nurkowaniem, to idealna okazja do tego, by poznać kilka ciekawostek o tym sporcie.
1. Najgłębsze nurkowanie
Rekord świata w najgłębszym nurkowaniu należy do obywatela Egiptu – Ahmeda Gabra. Został on ustanowiony w 2014 roku. Nurek zszedł na głębokość 332,35 m i pobił Nuno Gomesa z RPA, któremu udało osiągnąć się głębokość 318 metrów. Zanurzanie trwało 15 minut, z kolei wynurzanie 13 godzin i 35 minut.
2. Nurkowanie a zdrowie
Osoby, które regularnie decydują się na nurkowanie, skutecznie dbają o swoje zdrowie. Jak zostało udowodnione, nurkowanie poprawia krążenie krwi, redukuje stres, zmniejsza ciśnienie tętnicze, podnosi poziom witaminy D oraz znacząco odciąża kręgosłup.
3. Najstarszy nurek na świecie
Najstarszym nurkiem na świecie jest Wallace Raymond Woolley. Postanowił on zanurkować w dzień swoich 94 urodzin na wraku Zenobia. Miało to miejsce w pobliżu Larnaki na Cyprze.
4. Nurkowanie na otwartych wodach
Warto wiedzieć, że zabronione jest nurkowanie w wodach otwartych, jeśli nie wyposażymy się w nóż. I wcale nie służy on do obrony przed morskimi drapieżnikami. Płetwonurek powinien zabrać nóż na wypadek zaplątania się w sieć, morskie rośliny czy inne przedmioty, które mogą ograniczyć jego ruchy.
5. Język migowy dla nurków
Istnieje określony system znaków i gestów, dzięki którym nurkowie mogą swobodnie się ze sobą porozumiewać na głębokości. Obecnie język migowy dla nurków składa się ze 107 pozycji. Warto zapoznać się chociaż z podstawowymi, by móc przekazać ważną informację w razie zagrożenia.
6. Duże ciśnienie wody nie zgniata nurka
Wiele osób zastanawia się, dlaczego duże ciśnienie wody nie zgniata nurka? Warto pamiętać o tym, że ciało ludzkie jest zbudowane głównie z wody. To właśnie ona stanowi ponad połowę masy ludzkiego ciała. Woda jest mało ściśliwa, co oznacza, że pomimo działającego dużego ciśnienia, tkanki ludzkie prawie się nie odkształcają się. Bardzo podobnie wygląda sprawa z tkanką kostną. Jedyny efekt wysokiego ciśnienia może mieć miejsce w przypadku nielicznych przestrzeni gazowych, które występują w ciele ludzkim. Są to głównie płuca. Jeśli nurkujemy z zatrzymanym oddechem, powietrze w płucach jest sprężane i zajmuje mniejszą objętość. W praktyce oznacza to, że wyznacza pewną granicę osiąganych głębokości, bo płuca nie mogą się dowolnie kurczyć. Jeśli nurkujemy z aparatem powietrznym, w płucach jest powietrze pod ciśnieniem takim samym, jak panujące na danej głębokości. To dlatego nurek nie odczuwa ciśnienia otaczającej go wody.
7. Nurkowanie na zatrzymanym oddechu
30 metrów to graniczna głębokość, która jest możliwa do uzyskania na zatrzymanym oddechu. Odpowiada to czterokrotnemu zmniejszeniu objętości płuc. Warto jednak wiedzieć, że obecny rekord głębokości osiągniętej na zatrzymanym oddechu przekracza 100 metrów! Jak to możliwe? Granica 30 metrów została wyznaczona dla standardowych wartości całkowitej objętości płuc oraz objętości zalegającej. Im większa rozpiętość tych wartości, tym większe możliwości będzie mieć płetwonurek. Podczas nurkowań na tak duże głębokości, do naczyń krwionośnych płuc będzie napływać dodatkowa ilość krwi. Krew ta zastępuje brakujące powietrze i sprawia, że objętość płuc jest większa.
8. Ochrona płetwonurka przed przechłodzeniem
Jak wiadomo, woda ma aż 25 razy większe przewodnictwo cieplne niż powietrze. W praktyce oznacza to, że w wodzie człowiek może zamarznąć dużo szybciej niż na powietrzu o tej samej temperaturze. By ograniczyć utratę ciepła z organizmu, stosuje się rozmaite skafandry, które ograniczają lub likwidują kontakt ciała z wodą, a także ograniczają przepływ ciepła do wody. Mogą to być skafandry mokre lub suche. Różnią się one swoimi właściwościami, dlatego najlepiej jest je wybierać pod okiem specjalisty.
9. Pas balastowy
Ludzkie ciało ma ciężar właściwy zbliżony do ciężaru właściwego wody. To dlatego, człowiek z płucami pełnymi powietrza ma niewielką pływalność dodatnią, z kolei po wydechu ma niewielką pływalność ujemną. Sytuacja ta ulega zmianie po założeniu skafandra neoprenowego. Jego objętość wynosi kilka litrów. Stanowi to dodatkową siłę wyporu i trudności z zanurzeniem. Aby zniwelować siłę wyporu i uzyskać zerową pływalność, płetwonurek obciąża się ołowianymi ciężarkami umieszczonymi na pasie.
10. Powietrze w butli
Nie ma określonego czasu, na który wystarcza powietrze w butli. Będzie to zależeć od wielu czynników, m.in. ilość butli, ich pojemność, ciśnienie napełnienia, doświadczenie nurkującego, charakter czynności wykonywanych pod wodą, stres. Najważniejszym czynnikiem jest głębokość nurkowania. Jeden wdech na głębokości 30 metrów powoduje trzykrotnie większe zużycie powietrza niż jeden wdech na głębokości 3 metrów.